Marzy Ci się japonistyka? Sprawdź, jakie przedmioty zdawać na maturze!

15 wrzesień 2022

Do najpopularniejszych kierunków humanistycznych w Polsce należą filologie. Rynek pracy jest nieustannie otwarty na osoby płynnie posługujące się językami obcymi — zarówno na tłumaczy, jak i na pracowników, którzy na swoim stanowisku zajmują się zadaniami wymagającymi ich znajomości. 

Japonistyka — co zdawać na maturze? Podpowiadają nauczyciele naszego liceum w Krakowie

Do ścisłej czołówki najbardziej obleganych kierunków należy bez wątpienia japonistyka. Przyczyną tego stanu rzeczy jest z całą pewnością dynamiczny rozwój Państwa Kwitnącej Wiśni. To współcześnie jedna z największych światowych potęg gospodarczych. Warto wiedzieć, na czym polega proces kwalifikacyjny na japonistykę i jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę przez komisję rekrutacyjną.

Dlaczego coraz więcej osób chce się dostać na japonistykę?

Japonia zalicza się do tzw. azjatyckich tygrysów gospodarczych. Jeszcze kilka dekad temu nie była bogatym krajem, jednak dzięki inwestycjom ekonomicznym i wspieraniu ich przez państwo bardzo szybko się rozwinął. Branża elektroniczna, samochodowa, nowe technologie — w tych sektorach pozycja Japończyków jest dziś bardzo wysoka. Coraz popularniejsza staje się także ich kultura (np. anime).

Nie bez powodu więc licealiści marzą o poznaniu języka mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Aby go opanować, po ukończeniu szkoły mogą zapisać się na kierunek filologia orientalna — japonistyka na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Co zdawać, by dostać się na japonistykę?

Aby dostać się na ten kierunek, trzeba uzyskać wysokie wyniki z takich przedmiotów maturalnych, jak:

  • język angielski,
  • język polski.

Należy przy tym mieć na uwadze, że waga pierwszego z nich w procesie kwalifikacyjnym wynosi 3, natomiast drugiego 1. Limit przyjęć na ten kierunek to 28 osób (2 w przypadku studentów zagranicznych). Warto też pamiętać, że uprzywilejowaną pozycję na listach rankingowych na studia mają laureaci olimpiad przedmiotowych, do których przystąpić można w liceum.

Istnieje również możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia magisterskie na kierunku filologia orientalna — japonistyka (po ukończeniu licencjatu na innym kierunku). Jakie wymagania trzeba spełnić, aby na nie się dostać? W tym przypadku komisja rekrutacyjna przewiduje dwa kryteria. 

  • Pierwsze z nich to posiadanie certyfikatu Japanese-Language Proficiency Test (Nihongo nōryoku shiken), który potwierdza zdolność posługiwania się japońskim w stopniu N2.
  • Drugi z wymogów obejmuje znajomość pisma z pełnego zakresu listy jōyō kanji. Na stronie uniwersytetu można znaleźć tytuły podręczników, które ułatwią przygotowanie się do egzaminu na studia magisterskie z japonistyki.
Marzy Ci się japonistyka? Zobacz jakie zdawać przedmioty na maturze.