III Prywatne Liceum Ogólnokształcące

Blog

Jakie lektury będą obowiązkowe na maturze 2022?

2 maj 2022

Jednym z corocznych tematów rozmów wśród maturzystów są domysły na temat tego, które lektury pojawią się na egzaminie z języka polskiego. Czy zostaną poproszeni o charakterystykę bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa, a może o rozprawkę wykorzystującą wątki ze "Zbrodni i Kary" Dostojewskiego? A może coś bardziej współczesnego? Kapuściński? Młoda Polska? Dwudziestolecie międzywojenne? Nikt nie zna odpowiedzi na te pytania dopóki nie spojrzy na arkusz maturalny. Dlatego wszystkie lektury, przynajmniej te wskazane jako obowiązkowe na poziomie podstawowym, należy znać. Które konkretnie? Nasze liceum w Krakowie przypomina.

Czytaj całość

Wymogi dotyczące matury 2022 - co czeka maturzystów?

29 kwiecień 2022

Co roku nowa grupa absolwentów liceów i techników (w tym naszego prywatnego liceum w Krakowie) staje przed wyzwaniem przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Realia związane z pandemią COVID-19 stworzyły nowe okoliczności przeprowadzania egzaminów. Jak będzie wyglądała matura w 2022 roku? Czego oczekuje się od abiturientów?

Czytaj całość

Jak konsekwentnie podążać ścieżką swoich zainteresowań, nie zapominając o nauce do matury?

14 kwiecień 2022

Matura to dla wielu osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Dlaczego? Przeważnie oddziela okres edukacji obowiązkowej od studiów oraz życia zawodowego. Egzamin dojrzałości jest ważny również dlatego, że wyniki z niego stanowią główne kryterium rekrutacyjne na uczelniach. 

Czytaj całość

Czy joga pomaga w nauce? Podpowiadamy, jak skutecznie przygotować ciało i umysł do przyswajania wiedzy

31 marzec 2022

Jeżeli chcemy osiągać wysokie wyniki w szkole, musimy przede wszystkim skupić się na systematycznej pracy. Warto jednak pamiętać o tym, żeby znaleźć także czas na rozwój fizyczny, który nie tylko zrelaksuje nasze ciało, ale także dobrze wpłynie na pracę mózgu. Znakomitym wyborem będzie joga.

Czytaj całość

Dlaczego warto się uczyć języka włoskiego?

14 marzec 2022

Wielu i wiele z nas koncentruje się na nauce angielskiego — to język, którym posługiwać się można w większości większych miast świata. Warto również rozwijać swoje zdolności z zakresu innego języka obcego. Dobrym pomysłem jest opanowanie włoskiego. Dlaczego? Wyjaśniają nauczyciele naszego prywatnego liceum w Krakowie.

Czytaj całość

Czy TikTok może pomóc w nauce do matury? 3 pomysły na wykorzystanie mediów społecznościowych

26 luty 2022

Aby dobrze przygotować się do matury, warto sięgnąć po wiele różnego rodzaju narzędzi, które ułatwią nam to zadanie. Oczywiście do podstawowych źródeł informacji, z których będziemy w tym celu czerpać wiedzę, powinny należeć nasze zeszyty i podręczniki, a także kompendia i repetytoria. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie także z opcji dostępnych w internecie. 

Czytaj całość

Zalety uczęszczania na zajęcia dodatkowe w liceum

10 luty 2022

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy powiemy, że do głównych zadań licealistów należy nauka. Nie oznacza to jednak, że mają zaniedbywać swoje zainteresowania. Uczniowie mogą realizować swoje pasje, chociażby uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych. Niektóre z nich mają charakter stricte edukacyjny (np. koła naukowe), inne — sportowy czy artystyczny.

Czytaj całość

Zależy Ci na zdobywaniu wiedzy i rzetelnym przygotowaniu się do matury? Wybierz nasze Liceum

30 styczeń 2022

Sukces edukacyjny naszego liceum polega na konsekwentnym realizowaniu wyznaczonych celów. Uczniowie przystępują do matur znakomicie przygotowani, a nad ich opieką czuwają doświadczeni nauczyciele, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie formy nauczania dopasować do danej grupy. 

Czytaj całość

Lektury szkolne - zobacz, jakie zmiany zostały wprowadzone w kanonie

3 styczeń 2022

Duża część listy lektur szkolnych pozostaje niezmieniona od lat. Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz czy Henryk Sienkiewicz — bez tych autorów trudno sobie wyobrazić narodowy kanon, z którym zapoznają się uczniowie. Istnieje jednak wiele dzieł, których obecność na owej liście się zmienia — pojawiają się lub znikają. Jakie lektury będą czytać uczniowie liceów? 

Czytaj całość
pokaż więcej wpisów