Jak konsekwentnie podążać ścieżką swoich zainteresowań, nie zapominając o nauce do matury?

14 kwiecień 2022

Matura to dla wielu osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Dlaczego? Przeważnie oddziela okres edukacji obowiązkowej od studiów oraz życia zawodowego. Egzamin dojrzałości jest ważny również dlatego, że wyniki z niego stanowią główne kryterium rekrutacyjne na uczelniach. 

Jak połączyć pasję z nauką? Tak robi się to w liceach w Krakowie

Chociaż przygotowania do matury wymagają od nas dużego nakładu sił, nie powinniśmy zapominać w tym czasie o swoich pasjach. W jaki sposób możemy się im poświęcać, nie zaniedbując zarazem nauki? Otóż najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli edukację i hobby. Jak to zrobić? Jeśli to możliwe, w deklaracji maturalnej wybierzmy te przedmioty, które mają związek z naszymi zainteresowaniami.

Jeśli zaś chodzi aktywność sportową i artystyczną, dobrym pomysłem jest opracowanie harmonogramu, w którym zmieścimy zarówno naukę, jak i grę na gitarze czy zajęcia z piłki nożnej. Jeżeli będziemy konsekwentnie realizować nasz plan, bez obaw znajdziemy czas na wszystko to, co dla nas ważne.

Wybór matury rozszerzonej — zdecydujmy się na takie przedmioty, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami

  • Już na początku liceum warto dokonać wyboru przedmiotów, które będziemy zdawać na poziomie rozszerzonym. Dlaczego jest to tak ważne? Jeżeli chcemy uzyskać z nich dobre wyniki, nasze przygotowania powinny być rozłożone na lata.
  • Miejmy przy tym na uwadze fakt, że łatwiej nam przychodzi nauka tego, co lubimy. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o tym, do jakich egzaminów na poziomie zaawansowanym przystąpimy, z jednej strony kierujmy się tym, na jakie studia  będziemy chcieli się dostać, a z drugiej strony — naszymi indywidualnymi preferencjami.
  • Lista przedmiotów jest długa i z pewnością znajdziemy na niej takie, które nas ciekawią. Wybierać możemy zarówno te dyscypliny, z którymi spotykamy się właściwie przez cały okres edukacji — język polski, matematykę, czy historię — jak i te, których nauka odbywa się tylko na pewnych etapach w szkole albo jedynie w określonych klasach, czyli np. język łaciński i kulturę antyczną, historię muzyki czy historię sztuki.

Zaplanujmy czas na hobby

Nie wahajmy się przed tym, żeby poświęcać swój czas wolny również na realizację innych pasji niż te, które mają charakter naukowy. Najlepiej, jeżeli zaplanujemy to, kiedy przygotowujemy się do matury, a kiedy uprawiamy sport czy malujemy obrazy. W tym celu warto posłużyć się tradycyjnym kalendarzem albo jedną z aplikacji dostępnych na telefony. Dobrym pomysłem jest realizowanie swoich pasji poza domem, np. poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych — uczęszczanie na nie może dla nas stanowić przyjemną odskocznię od przygotowań do matury. Dzięki temu, że nie będziemy zaniedbywać naszego hobby, z większą ochotą będziemy się także uczyć.

Jak konsekwentnie podążać ścieżką swoich zainteresowań, nie zapominając o nauce do matury?