Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

16 sierpień 2022

Nie bez powodu języków obcych uczymy się na każdym szczeblu edukacji — od szkoły podstawowej po liceum ogólnokształcące i później, na studiach. Ich znajomość jest bowiem kluczowa w wielu obszarach naszego życia. 

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Przede wszystkim warto rozwijać swoje kompetencje lingwistyczne po to, aby zwiększyć własne szanse na rynku pracy. Powinniśmy je szlifować także wtedy, gdy zależy nam na podróżowaniu i poznawaniu innych kultur. Pamiętajmy ponadto, żeby nie zaniedbywać naszej nauki angielskiego, niemieckiego czy francuskiego ze względu na to, że po ukończeniu liceum naszą znajomość ich zweryfikuje egzamin maturalny. Należy też wiedzieć, że opanowanie na wysokim poziomie języków obcych otwiera możliwość udziału w jednym z programów zagranicznych, z którymi możemy spotkać się na studiach.

Języki obce i ich wpływ na znalezienie pracy

W dzisiejszym świecie rubryka “języki obce” to kluczowy element CV. Jeżeli w stopniu zaawansowanym znamy jeden (a najlepiej kilka), właściwie nie musimy się obawiać o to, czy znajdziemy pracę. Tego typu umiejętności wymagają chociażby firmy międzynarodowe, które zatrudniają specjalistów z zakresu komunikacji odpowiadających za kontakty z klientami i kontrahentami z innych krajów. Lingwiści są wysoko cenieni także w branży turystycznej, w sektorze usługowym czy w różnego rodzaju instytucjach kultury. Gdy nauczymy się na wysokim poziomie jednego z języków obcych, możemy też zostać tłumaczami (po ukończeniu odpowiedniego kursu).

Podróże i poznawanie innych kultur a nauka języków obcych

Podczas podróży najbardziej przydaje się język angielski. Dzięki niemu jesteśmy w stanie porozumieć się w większości zakątków świata. Jeżeli jednak chcemy dobrze poznać społeczeństwo i kulturę danego kraju (albo zamieszkać w nim, pracować i żyć) powinniśmy nie tylko posługiwać się językiem Szekspira. Wprawdzie w większości państw pozwala nam on funkcjonować w miarę swobodnie, nie umożliwia jednak stuprocentowego doświadczenia życia w danym miejscu — rozmowy towarzyskie prowadzone są  przede wszystkim w językach ojczystych. Pamiętajmy też, że tylko znajomość języków obcych pozwoli nam zgłębić literaturę i kinematografię tworzoną w innych krajach. Jak pisał austriacki filozof Ludwik Wittgenstein: „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”.

Programy międzynarodowe — licea w Krakowie powinny zachęcać do nauki języków obcych

Na studiach warto rozważyć udział w jednym z programów międzynarodowych, takich jak np. Erasmus Plus. Należy jednak wiedzieć, że aby móc w nich uczestniczyć, powinniśmy zadbać wcześniej o to, aby dobrze opanować język kraju, do którego się udamy. Często w przypadku takich to wymóg konieczny. Tego rodzaju programy, mające charakter stypendiów lub grantów, oferują nam niepowtarzalną możliwość zgłębienia obcych kultur i dalszego rozwijania umiejętności lingwistycznych.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?