Czy gra na instrumencie pomaga w nauce?

29 czerwiec 2022

Gra na instrumencie rozwija w nas wiele tych cech, które znakomicie sprawdzają się także przy nauce. Jeżeli więc dotąd mieliśmy obawy, czy sięgnąć po gitarę, skrzypce albo trąbkę - nie wahajmy się ani chwili dłużej

Nawet jeśli nie staniemy się zawodowymi muzykami, tego rodzaju aktywność przyniesie nam korzyści na wielu polach - od szkoły po pracę. Liceum to znakomity okres, w którym możemy podjąć to nowe wyzwanie (w przyszłości bowiem możemy na to już zwyczajnie nie mieć już czasu). Poniżej wskazujemy, jakie dobre strony - obok rozwoju artystycznego - ma gra na różnego rodzaju instrumentach.

Gra na instrumencie - zalety

Gra (lub nauka gry) na instrumencie przede wszystkim wyrabia w nas takie cechy jak wytrwałość w dążeniu do celu oraz cierpliwość. Przekonała się o tym każda osoba, która na początkowym etapie przygody z muzyką wytwarzała za pomocą smyczka trudne do zniesienia dźwięki. Regularne wykonywanie ćwiczeń daje jednak pewność, że w końcu, prędzej czy później, instrument zabrzmi zgodnie z naszymi intencjami. Podobnie jest w przypadku nauki, szczególnie zaś nauk ścisłych. Na początku rozwiązywanie pewnych zadań z matematyki może nam to sprawiać dużo trudności, z czasem jednak nabieramy wprawy w ich wykonywaniu. Zarówno w muzyce, jak i w nauce sukces gwarantuje tylko systematyczna praca. 

Nauka gry na instrumencie a dobra organizacja czasu - ta umiejętność przyda się uczniom najlepszych liceów w Krakowie

Z dyscypliną i wytrwałością łączy się także kolejna umiejętność nabywana podczas nauki gry na instrumencie - dobra organizacja czasu. Aby skrzypce wydawały pożądane przez nas dźwięki, nie możemy ćwiczyć z doskoku - w każdym tygodniu musimy poświęcać podobną liczbę godzin. W innym przypadku nie będziemy posuwać się do przodu, tylko stać w miejscu lub nawet się cofać. Jeśli chodzi naukę szkolną, ważne jest także to, aby ją dobrze rozplanować. Dotyczy to zwłaszcza przygotowań do matur, które sprawdzają wiadomości zdobywane przez wiele lat. Aby nasza wiedza była usystematyzowana, musimy regularnie poświęcać nasze wolne popołudnia na przyswajanie materiału. Tak dużego zakresu wiedzy jak ten, który jest wymagany do zdania egzaminu dojrzałości, nie opanujemy bowiem w krótkim czasie.

Gra na instrumencie a skupienie i pamięć 

Gra na instrumencie wymaga dobrego skupienia się oraz regularnego ćwiczenia pamięci. Gdy uczymy się melodii na egzamin, nie liczy się dla nas nic poza dźwiękami, które chcemy wydobyć z gitary, pianina czy skrzypiec. W ten sposób ćwiczymy koncentrację. Inne zadania umysłowe, które są codziennością początkujących muzyków, to uczenie się skal oraz nut. Tego rodzaju ćwiczenia mają dobry wpływ na nasz umysł i mogą pomóc w nauce szkolnej oraz zdobywaniu wysokich ocen.

Warto ponadto wspomnieć o tym, że muzyka redukuje poziom stresu. Warto więc sięgnąć po wiolonczelę czy flet także wtedy, gdy zależy nam na tym, żeby zrelaksować się przed egzaminami.