Jak wpłynąć na zaangażowanie uczniów w naukę?

30 kwiecień 2025

Zwiększenie zaangażowania uczniów w proces nauki to jeden z kluczowych celów, jakie powinien stawiać sobie każdy nauczyciel. Do osiągnięcia zadowalających rezultatów w tej kwestii wystarczy wdrożenie kilku trików, które opisujemy w tym artykule. Skąd to wiemy? Nauczyciele naszego prywatnego liceum w Krakowie wciąż odkrywają i udoskonalają te metody na własnych lekcjach!

Zaintryguj!

W dzisiejszym świecie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że rozrywka jest na wyciągnięcie ręki. Z tego względu młodzież coraz trudniej jest zaangażować w prowadzone zajęcia. Nauczyciele mogą wykorzystać jednak możliwości, jakie daje dzisiejszy świat, poprzez sięganie po zasoby, które rzeczywiście interesują uczniów. Dobrym sposobem jest na przykład wplecenie kilku ciekawostek pozaprogramowych w przygotowaną prezentację lub poparcie teorii przykładami z prawdziwego życia. W przypadku przedmiotów takich jak biologia, chemia czy fizyka warto zaplanować kilka, choćby najprostszych, eksperymentów. Elementy mające wzbudzić zainteresowanie powinny pojawiać się na zmianę z wiedzą teoretyczną, tak aby stanowiły one miły przerywnik i impuls do większego skupienia się na prezentowanej treści.

Wspólne rozwiązywanie problemów

Praca grupowa, na lekcji czy w ramach projektu realizowanego między zajęciami, jest bardzo dobrą okazją nie tylko do zdobycia wiedzy z danego zakresu tematycznego. Daje ona możliwość poznania swoich mocnych i słabszych stron w szczególności w kontakcie z innymi ludźmi, uczy samodzielności, ale i kolektywnego podejmowania decyzji oraz brania za nie odpowiedzialności. Osoby o bardziej introwertycznych cechach charakteru mają szansę nauczenia się wyrażania własnego zdania oraz zaprezentowania swoich zdolności w grupie rówieśniczej.

Korzystanie z metod aktywizujących

Metody aktywizujące to sprawdzone i polecane sposoby na to, aby zachęcić uczniów do zdobywania wiedzy rozmaitymi drogami. Istnieje wiele różnych technik na pobudzenie zaangażowania wśród uczniów, spośród których najczęściej stosowane to: prowadzenie dyskusji, burzy mózgów, tworzenie plakatów oraz map skojarzeń.

Różne sposoby przedstawiania informacji

Większe zaangażowanie na lekcjach może się pojawić w momencie przedstawiania wiedzy przy pomocy urozmaiconych sposobów jej prezentacji. Najlepiej wybierać takie, które oddziałują na różne zmysły człowieka. Suchy tekst staje się powoli przeżytkiem – coraz więcej uczniów preferuje zdobywać wiedzę na podstawie źródeł graficznych lub audiowizualnych. W ten sposób można lepiej wytłumaczyć również bardziej skomplikowane zagadnienia.

Wspólne opracowanie lekcji

Zaangażowanie uczniów wzrośnie, jeśli będą oni uczestniczyli w prowadzeniu lekcji. Nauczyciele może zatem zaproponować, aby na każdej lekcji jeden z uczniów przeprowadził krótką prezentację na temat, który szczególnie go zainteresował. Odwrócona lekcja to jednak nie wszystko. Warto także zaprosić klasę do przedstawienia jej własnych pomysłów na organizację konkretnych zajęć. Takie przekazanie pałeczki może skutkować odczuwaniem przez młodzież sprawczości oraz poczuciem większej odpowiedzialności w momencie egzekwowania wiedzy na zasadach wspólnie ustalonych przez wszystkie strony procesu edukacyjnego. To ważne ‒ w końcu szkoła jest przede wszystkim dla uczniów!