Co zrobić, by licealne przyjaźnie przetrwały?

18 maj 2021

Wiele osób w to właśnie w liceach zawiera przyjaźnie na całe życie. Młodzi ludzie z jednej strony spędzają ze sobą bardzo dużo czasu, a z drugiej - razem wchodzą w dorosłość. Nawiązywanie bliskich kontaktów koleżeńskich ułatwiają nie tylko wspólne lekcje i przygotowania do matury, ale również wyjścia klasowe, wyjazdy integracyjne, czy po prostu spotkania po szkole.

Nauka nawet w najlepszym liceum to nie tylko zajęcia w szkole

Także zajęcia dodatkowe organizowane w liceum (sportowe, naukowe, artystyczne) są okazją do tego, żeby zaprzyjaźnić się z osobami, z którymi łączą nas wspólne zainteresowania. Pamiętajmy jednak, że o wszelkie wartościowe relacje należy dbać, jeżeli chcemy, aby przetrwały próbę czasu (przy czym uwaga ta dotyczy obu stron). Co zatem zrobić, aby licealne przyjaźnie nie zanikły po czterech latach wspólnej nauki?

Nowe życie, dawni koledzy - jak to pogodzić?

Po zakończeniu edukacji obligatoryjnej przestają nas już łączyć obowiązki szkolne. Stają przed nami nowe wyzwania - zaczynamy samodzielnie podejmować wszelkie decyzje i na swój sposób kształtujemy własne życie. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, musimy liczyć się z faktem, że niektóre aktywności, które zbliżały nas do naszych szkolnych kolegów, stracą dla nas znaczenie, albo będzie ono mniejsze (chociażby ze względu na fakt, że praca zawodowa ogranicza ilość wolnego czasu). Jakie mamy wyjście? Możemy dalej spełniać się wspólnie w naszym hobby, tylko w mniejszym zakresie, bądź poszukać nowych form spędzania razem czasu. Wielu przyjaciół po zakończeniu nauki w szkole oddala się od siebie pod względem zainteresowań, jednak ich relację spaja wypracowane przez lata wzajemne zaufanie i to, że mogą na siebie liczyć w trudnych sytuacjach.

Spotkania klasowe

Bardzo popularnym rozwiązaniem, które umożliwia utrzymanie dawnych znajomości i regularne widywanie się w większym gronie, jest organizacja spotkań klasowych. Często odbywają się one cyklicznie - co roku lub co dwa lata, w zależności od ustaleń grupy. Zdarza się także, że zapraszani są na nie wychowawcy oraz inni nauczyciele. W internecie znajdziemy platformę, która pozwala odnaleźć nie tylko poszczególne osoby ze szkół, do których uczęszczaliśmy, ale również całe klasy. Za pomocą platformy internetowej udostępniają sobie wspólne zdjęcia (zarówno archiwalne, jak i aktualne) i organizują swoje spotkania. Jeśli chodzi o te ostatnie, istnieje wiele powszechnie przyjętych formuł, zgodnie z którymi się odbywają. Najpopularniejszą jest wynajęcie restauracji, istnieją jednak inne możliwości - od wyjścia na kręgle po wspólną wycieczkę.