Założenia programu Erasmus Plus

17 maj 2018

Program Erasmus Plus kojarzymy przede wszystkim z międzynarodową wymianą studencką, warto jednak wiedzieć, że ma on szerszy zakres. Składa się z trzech tzw. akcji: pierwszej – mobilności edukacyjnej, drugiej – współpracy poświęconej wymianie różnego rodzaju praktyk i innowacji oraz trzeciej – wsparcia na rzecz reform polityk. Istnieje także akcja specjalna Erasmus Sport, której celem jest wspomaganie inicjatyw sportowych. Należy dodać, że mobilność edukacyjna obejmuje nie tylko wymianę studentów i młodzieży, ale również mobilność kadry akademickiej i nauczycielskiej, eventy organizowane przez wolontariat europejski czy projekt Erasmus Mundus, czyli wspólne studia II stopnia. Przygotowany przez Komisję Europejską program Erasmus Plus posiada budżet w wysokości 14,7 miliarda euro i przypada na lata 2014-2020. 

Najważniejsze założenia 

Do głównych założeń programu należy skuteczne wykorzystywanie i wspieranie potencjału społeczeństwa oraz propagowanie koncepcji lifelong learning (nauka przez całe życie). Jednym z szczegółowych celów projektu jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród osób młodych. Erasmus Plus ułatwia rozwijanie umiejętności cenionych przez pracodawców – m.in. kompetencji językowych oraz tzw. umiejętności miękkich, takich jak organizacja czasu, współpraca w grupie, komunikatywność, praca pod presją czasu czy zdolności adaptacyjne. 

Pamiętajmy, że program wspiera różne rodzaje nauczania – zarówno formalne, jak i nieformalne, obejmujące raczej sferę towarzysko-rozrywkową. Należy bowiem podkreślić fakt, że funkcjonowanie w społeczności międzynarodowej to nie tylko współpraca na gruncie zawodowym czy naukowym, ale także towarzyskim. Erasmus Plus ma ponadto na celu propagowanie reform systemowych poprzez szkolenie przedstawicieli i kadr organizacji młodzieżowych. Promuje on otwartość na różnorodność społeczną i kulturową. Program oferuje także studentom niskooprocentowane kredyty podczas studiów na uniwersytetach zagranicznych. Akcja druga, czyli wymiana dobrych praktyk i innowacji, stanowi platformę umożliwiającą dzielenie się wiedzą na temat programów edukacyjnych oraz nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych przez różnego typu instytucje europejskie.