Materiały pomocnicze podczas egzaminu maturalnego

30 sierpień 2017

Na maturze możemy korzystać z szeregu materiałów pomocniczych. Niektóre z nich mamy prawo mieć ze sobą na egzaminie fakultatywnie, inne zaś – obligatoryjnie. Co ważne, istnieje grupa pomocy, które zapewnia nam szkoła i nie powinny one być przyniesione przez zdającego. Należy dodać, że pewne narzędzia i materiały pozwalające na swobodne rozwiązywanie poleceń przeznaczone są m.in. dla osób niesłyszących, słabosłyszących, niedowidzących albo niewidomych. Warto też wspomnieć, że każdy maturzysta musi mieć ze sobą długopis albo pióro z czarnym – odpowiednio – tuszem bądź atramentem. 

Materiały pomocnicze na egzaminach z przedmiotów ścisłych i humanistycznych 

Narzędziem, które zabieramy ze sobą na wiele egzaminów, jest linijka. Mamy taki obowiązek w przypadku geografii i matematyki. Fakultatywnie zaś każdy może zdecydować się wziąć ją ze sobą na egzamin z biologii, chemii oraz fizyki i astronomii. Poza tym podczas rozwiązywania zadań z chemii, fizyki i astronomii, informatyki, geografii oraz matematyki można mieć przy sobie kalkulator prosty. Każda szkoła odpowiada za dostarczenie zdającym "Wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki", a także "Wybranych wzorów matematycznych". Fakultatywnie mamy prawo posiadać również lupę. Dotyczy to takich przedmiotów, jak geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki. Na ławkach osób zdających egzamin z matematyki nie powinno natomiast zabraknąć cyrkla (obok wspomnianych już przedmiotów, czyli dla przypomnienia: linijki, kalkulatora prostego i karty wzorów). Nie można korzystać z ołówka. 

Materiały na egzaminach z języka polskiego i języków mniejszości narodowych 

Szkoła gwarantuje ponadto możliwość skorzystania z różnego rodzaju słowników. Co ważne, muszą one znajdować się na sali w liczbie nie mniejszej niż jeden na dwadzieścia pięć osób. Z pewnością wielu uczniów ucieszy fakt, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na egzaminie z języka polskiego posłużyć się słownikiem ortograficznym oraz słownikiem poprawnej polszczyzny. Osoby zdające maturę z jednego z języków mniejszości narodowych, takich jak białoruski, litewski, kaszubski, ukraiński, łemkowski, mają prawo sprawdzić pewne informacje w słownikach jedno- bądź dwujęzycznych. Z kolei uczestnikom matury z języka łacińskiego i kultury antycznej zapewnia się dwa rodzaje materiałów pomocniczych: atlas historyczny oraz słownik łacińsko-polski.