Jak walczyć ze stresem?

25 październik 2016

Chociaż istnieje również pozytywna odmiana stresu, mobilizująca do działania, to o wiele częściej stres ma zdecydowanie negatywny wpływ na naszą psychikę. Jeżeli stres jest już na tyle długotrwały, że wpływa na nasze zdrowie fizyczne, to wymaga on leczenia u specjalisty. Dlatego napięcie wynikające ze stresogennych sytuacji warto rozładowywać za pomocą technik relaksacyjnych.

Skuteczne sposoby na eliminowanie stresu

Po pierwsze, należy rozpoznać wroga, czyli wypisać na kartce sytuacje, w których pojawia się w nas poczucie stresu. Ich liczbę postarajmy się zmniejszyć do minimum, rezygnując po prostu z niepotrzebnych stresogennych chwil w ciągu dnia. Stresujące działanie tych momentów, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować, powinniśmy zmniejszyć podejmując świadome działania. Przykładowo – jeżeli doznajemy poczucia napięcia przed egzaminem, to solidne przygotowanie pomoże nam zmniejszyć uczucie przerażenia.

Jeżeli już pojawiły się w nas odczucia związane ze stresem, warto uciec się do metod relaksacyjnych. Do najprostszych należy wzięcie serii kilku głębokich wdechów, razem z rozluźnieniem mięśni całego ciała. Niezwykle skutecznym działaniem jest przeprowadzenie wizualizacji związanych z miłymi wspomnieniami.

W zapanowaniu nad stresem pomoże również odprężenie w postaci spaceru lub odrobina bardziej intensywnego ruchu na świeżym powietrzu. Dzięki temu nie tylko dotlenimy mózg, lecz również rozładujemy napięcie i spowodujemy uwolnienie endorfin w naszym organizmie.

Poza tym nie zapominajmy, że im dłużej będziemy myśleć o jakimś problemie, tym bardziej będziemy się go bać. Zaskakująco często wystarczającym rozwiązaniem jest po prostu zwykłe działanie, które odciągnie nas od złych myśli. Wówczas nadajemy naszej aktywności sens i zajmujemy umysł na tyle, żeby nie myśleć o czekających trudnościach, tylko po prostu próbujemy stawić im czoła.