Jak nadrobić zaległości w szkole?

22 maj 2020

Kluczem do osiągania sukcesów jest systematyczna nauka. Dzięki dobrej organizacji możemy w sposób maksymalnie skuteczny przygotować się do odpowiedzi ustnej, egzaminów, konkursów przedmiotowych, olimpiad i matur. Jeśli chodzi o te ostatnie, warto rozplanować nasze przygotowania na lata, ponieważ od wyników umieszczonych na świadectwie dojrzałości zależy również to, czy dostaniemy się na wymarzony kierunek studiów. Oczywiście niekiedy z różnego rodzaju powodów - niezależnych od nas albo związanych z podjęciem ważnych, osobistych decyzji - pojawiają się przejściowe trudności w realizacji planu, który dotąd konsekwentnie wprowadzaliśmy w życie. W efekcie musimy nadrabiać zaległości w szkole. Ich przyczynę może stanowić dłuższa choroba czy rehabilitacja albo np. przeniesienie się z jednej szkoły do drugiej.

Wsparcie nauczycieli

Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, w przypadku dołączenia do III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie z pewnością nie będziemy mieć większych trudności ze zrównaniem się pod względem znajomości nauczanego materiału z innymi uczniami. Bez wątpienia swoje wsparcie zaoferują nam bowiem pracujący w szkole, doświadczeni nauczyciele. Liceum nasze znane jest z tego, że dydaktycy z jednej strony wspierają najbardziej uzdolnionych uczniów, a z drugiej - wspomagają w nauce osoby, którym opanowanie wiadomości z pewnych dyscyplin zajmuje więcej czasu. W praktyce oznacza to m.in. indywidualne dokształcanie się wraz z nauczycielem na jego dyżurze.

Techniki pamięciowe

Uczniom zaleca się też stosować pewne techniki skutecznego zapamiętywania informacji, czyli tzw. mnemotechniki. Zdecydowanie ułatwiają one przyswajanie materiału, w tym również zaległych wiadomości. Ich wysoka efektywność opiera się na tym, że wykorzystują obie półkule mózgu - lewą, odpowiadającą za myślenie logiczne i analityczne oraz prawą, dzięki której myślimy w sposób kreatywny. Już na etapie przepisywania bądź kserowania notatek naszych kolegów z klasy należy pamiętać chociażby o tym, żeby zadbać o kolorowe podkreślenia ważnych informacji. Różnorodne barwy oddziałują bowiem właśnie na naszą prawą półkulę. Przede wszystkim warto jednak zdecydować się na tworzenie tzw. map myśli, czyli mind map. Chodzi o to, żeby pośrodku dużego arkusza papieru zapisać bądź przedstawić w sposób graficzny temat, a następnie wokół niego umieszczać w formie rysunków czy rebusów kolejne informacje z nim związane. Poszczególne wiadomości zastępujemy więc za pomocą narysowanych, kolorowych postaci czy przedmiotów, które z nimi kojarzymy. Warto wcielać w życie nasze najbardziej niecodzienne pomysły, ponieważ właśnie takie najłatwiej zapamiętać.