Jak efektywnie wykorzystać czas wakacji?

9 lipiec 2019

Od końca czerwca do początku września trwa długi okres wakacyjny. Warto pamiętać o tym, aby spędzić go w odpowiedni - z punktu widzenia edukacji - sposób. Co to oznacza w praktyce? Otóż z jednej strony nie można zapominać o relaksie i odpoczynku, a z drugiej - zaleca się również wykorzystać ten czas efektywnie. Najlepiej zaś połączyć jedno i drugie, czyli przyjemne z pożytecznym.

Dlaczego warto spędzić wakacje, uprawiając różnego rodzaju dyscypliny sportowe?

Regeneracja ma bardzo duże znaczenie w kontekście naszego rozwoju. Nie należy jednak jej utożsamiać z biernością. Najwięcej korzyści i pożytku przynosi nam aktywny wypoczynek. Co należy rozumieć przez to pojęcie? Z pewnością warto poświęcić swój wolny czas na sport: bieganie, piłkę nożna, tenis, squash, pływanie, rower, siłownię - w zależności od naszych preferencji. Dobry pomysł stanowią również wycieczki górskie, których dodatkową zaletą jest oddychanie na świeżym powietrzu.

Należy bowiem wiedzieć, że - jak wynika z badań naukowców - regularny wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na funkcjonowanie mózgu, który dzięki temu jest bardziej dotleniony i lepiej ukrwiony. Ma to bezpośrednie przełożenie na nasze możliwości koncentracji i łatwość w przyswajaniu nowych informacji. Wakacje to odpowiedni czas na to, aby poprawić własną kondycję.

Okres podróży, nauki języków i rozwijania swoich kompetencji

W lipcu i w sierpniu sporo podróżujemy - często do obcych krajów. To znakomita okazja, aby rozwijać swoje kompetencje z wielu obszarów. Przede wszystkim podczas wyjazdów za granicę mamy możliwość praktycznego użycia języków obcych, których uczymy się w szkole. Warto w tym czasie sprawdzić swoje umiejętności lingwistyczne, należy bowiem mieć na uwadze fakt, że podczas matur sprawdzane są nasze umiejętności z języka obcego zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

W trakcie naszych wyjazdów poznajemy także historię i kulturę innych państw. Przed zwiedzaniem pewnych obiektów historycznych czy muzeów warto poszerzyć swoją wiedzę w oparciu o publikacje popularnonaukowe.