Ile szkół można wybrać w procesie rekrutacyjnym do szkoły średniej?

9 grudzień 2019

Wprowadzona w życie w ostatnich latach reforma edukacji przyniosła wiele fundamentalnych zmian. Przede wszystkim przestały funkcjonować gimnazja, które były stopniowo, rok po roku, wygaszane. Z tego powodu, do czasu ich ostatecznej likwidacji, przeprowadzano dwa odrębne postępowania rekrutacyjne do szkół średnich. Jedno z nich przeznaczone było dla absolwentów gimnazjów, drugie - dla uczniów, którzy ukończyli ósme klasy szkół podstawowych. Trzeba bowiem dodać, że przeorganizowany został cały system polskiej oświaty. Powstały nowe typy szkół bądź też zmieniono charakter tych dotychczas istniejących. Na mocy reformy nauka w szkołach podstawowych została wydłużona z sześciu do ośmiu lat. Powołano do życia czteroletnie licea ogólnokształcące na miejsce trzyletnich, pięcioletnie technika, które zastąpiły czteroletnie oraz zupełnie nowy rodzaj placówek edukacyjnych: trzyletnie szkoły branżowe pierwszego stopnia i dwuletnie szkoły branżowe drugiego stopnia.

Jeśli chodzi o zasady rekrutacji do szkół średnich (http://www.iiiplo.krakow.pl/rekrutacja), w roku 2019/2020 obowiązywała zasada, że mogliśmy wybrać dowolną ich liczbę na potrzeby procesu rekrutacyjnego (a także, co ważne, dowolną liczbę oddziałów, do których chcielibyśmy zostać przyjęci w owych szkołach). Przy czym należy podkreślić fakt, że jako pierwszą na liście uczniowie wskazują tę szkołę, na której zależy im najbardziej. Trzeba również zaznaczyć, że możemy ubiegać się o przyjęcie do różnego rodzaju szkół: zarówno do liceów, jak i techników oraz szkół branżowych (jeśli chodzi o gimnazjalistów, na rok 2019/2020 mogli oni być przyjęci do placówek funkcjonujących jeszcze na wcześniejszych zasadach).

Jeżeli chcemy mieć pewność, że zostaniemy na pewno przyjęci do danej szkoły, warto brać udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych organizowanych pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dlaczego? Otóż laureatów i finalistów tych pierwszych oraz laureatów tych drugich umieszcza się na pierwszych miejscach list rankingowych podczas procesu rekrutacyjnego do szkół średnich, a tym samym przyjmowani są oni w pierwszej kolejności.