Gdy izolacja trwa zbyt długo, czyli jak poradzić sobie z samotnością?

27 sierpień 2021

Pandemia koronawirusa postawiła nas w zupełnie nowej sytuacji. Nigdy dotąd w historii tak wiele osób na całym świecie nie było zmuszonych przenieść swojej aktywności - zawodowej oraz edukacyjnej - do własnych domów.

Rzecz jasna było to możliwe jedynie ze względu na fakt, że w ostatniej dekadzie znacząco wzrosła liczba gospodarstw domowych posiadających dostęp do internetu oraz odpowiedni sprzęt elektroniczny umożliwiający komunikację za pośrednictwem sieci. Dzięki temu ogromna część pracowników wypełnia obecnie swoje obowiązki zdalnie, natomiast uczniowie zamiast udawać się do szkół, włączają komputery i łączą się z nauczycielami (jeżeli w danym czasie, w zależności od natężenia epidemii, są do tego zobowiązani).

Nauka online pozwala zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Posiada ona jednak także i wady. Jedną z nich jest izolacja domowa i ograniczenie kontaktów towarzyskich, których konsekwencję stanowi narastające poczucie samotności. Jak mu przeciwdziałać?

Koronawirus a samotność

Warto zauważyć, że z powodu pandemii licealiści (mówią o tym między innymi uczniowie liceów w Krakowie) z pierwszych klas właściwie nie mogli się ze sobą poznać. Zwykle na tym etapie zaznajamiamy się z naszymi kolegami w szkole, poza lekcjami czy w ramach organizowanych przez wychowawcę wyjazdów integracyjnych - tym razem nie było to jednak możliwe. Jeśli chodzi o ograniczenia towarzyskie wywołane przez obowiązujące w ostatnim roku obostrzenia, najbardziej ucierpiały właśnie pierwsze roczniki szkół. Jedyne rozwiązanie stanowią alternatywne funkcje komunikacji. Mamy dostęp do wielu darmowych programów umożliwiających łączenie się całych grup. Za pomocą platform internetowych można zorganizować chociażby spotkanie klasowe. Pewne zawarte w ten sposób znajomości możemy zacieśniać dalej online: w mniejszym gronie czy w relacji dwuosobowej.

Narzędzia te nie zastąpią rzeczywistych kontaktów międzyludzkich, pozwalają jednak łagodzić negatywne skutki restrykcji epidemicznych - i tak jak w wypadku pierwszych klas liceów, zwyczajnie się ze sobą zapoznać. Po tym, jak koronawirus przestanie stanowić masowe zagrożenie, zawiązane przez internet relacje będziemy mogli swobodnie kontynuować już w rzeczywistości.

Warto dodać, że obostrzenia są czasowo wprowadzane i znoszone w różnych branżach, okresowo więc możemy się ze sobą spotykać - na spacerach, w teatrach, czy uprawiając sport na wolnym powietrzu. W takich sytuacjach koniecznie pamiętajmy jednak o odpowiednich zabezpieczeniach (w postaci maseczek, dezynfekcji rąk, zachowania odpowiedniego dystansu).

Gdy izolacja trwa zbyt długo, czyli jak poradzić sobie z samotnością