Czy informatyka ciągle jest przyszłościowym kierunkiem studiów?

20 sierpień 2018

Chociaż trzeba przyznać, że wielu pracodawców równie jak absolwentów owego kierunku ceni samouków, to warto posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych z informatyki, ponieważ już na wstępie stanowi on potwierdzenie naszych kompetencji. Kiedy pracownicy human resources w firmie, w której ubiegamy się o pracę albo jej szef zapoznają się z tą informacją w naszym Curriculum Vitae, będą mieć pewność, że nie jesteśmy amatorami, którzy musieliby dodatkowo dowodzić swoich kompetencji. Informatycy, twórcy baz danych, programiści, projektanci stron internetowych potrzebni są właściwie w każdym z sektorów gospodarkach: od przemysłu, przez biznes i turystykę, po marketing i e-commerce.

Zastanówmy się, jakiego rodzaju informatykami pragniemy zostać

Zaletą studiowania informatyki jest fakt, że jej absolwenci po ukończeniu tego kierunku nie muszą się obawiać, iż przestaną cieszyć się zainteresowaniem na rynku pracy. Warto jednak również wiedzieć, że zależnie od uczelni, jaką wybierzemy, studia te mogą mieć nieco inny charakter. Przykładowo w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej otworzony został kierunek Analiza danych – big data. Jego studenci uczą się wykonywać analizy statystyczne, przeprowadzać badania reprezentacyjne oraz tworzyć modele ułatwiające opracowywanie różnego rodzaju danych. Z kolei na Politechnice Gdańskiej jednym z kierunków jest inżynieria danych (opracowywanie zbiorów danych pochodzących z wielu dziedzin). Na Uniwersytecie Jagiellońskim możemy zdawać na zarządzanie informacją. Jego absolwenci są specjalistami w dziedzinie przygotowywania rozwiązań o charakterze informacyjnym, które podnoszą efektywność pracy.

Jakie specjalizacje mamy do wyboru?

Na kierunku informatyka zdobywamy także różnego rodzaju specjalizacje. Zwykle możemy rozwijać się w takich obszarach, jak grafika, programowanie, bazy danych, tworzenie gier komputerowych czy programowanie aplikacji.