Czy anglistyka to wciąż dobry kierunek studiów?

21 grudzień 2017

Filologia angielska przyciąga wielu studentów. Czy jednak w dalszym ciągu studia te gwarantują znalezienie pracy po ich ukończeniu? Owszem – wynika to z faktu, że zapotrzebowanie zarówno na tłumaczy, jak i nauczycieli języka angielskiego, jest nieustannie bardzo duże. Poza tym absolwenci anglistyki są poszukiwani przez pracodawców z innych branż. Co ważne, studia te oferują możliwość wszechstronnego rozwoju. Po otrzymaniu dyplomu owego kierunku będzie nam także łatwiej znaleźć zatrudnienie za granicą. Poza tym znakomitym pomysłem jest wyjazd w ramach wymiany międzynarodowej jeszcze w trakcie nauki. 

Możliwości zawodowe anglistów 

Należy rozprawić się z mitem, że znajomość angielskiego zaczyna być tak powszechna, że filolodzy tego języka z czasem nie będą potrzebni. Otóż prawda jest inna – wraz ze wzrostem liczby osób pragnących go opanować zwiększa się także zapotrzebowanie na wykwalifikowanych nauczycieli. Wprawdzie coraz więcej Polaków mówi po angielsku, ale jednocześnie cały czas chcemy powiększać swoje kompetencje w zakresie posługiwania się tym językiem. Obecnie szkoły językowe oferują bardzo sprofilowane kursy przeznaczone dla określonych grup docelowych: biznesmenów, inżynierów, pracowników biurowych. Ze względu na umiędzynarodowienie gospodarki cały czas potrzeba dobrych tłumaczeń – zwłaszcza specjalistycznych - z polskiego na angielski i odwrotnie. Nawet jeśli duża część społeczeństwa czyta już po angielsku, nie oznacza to, iż wszyscy poradzimy sobie z lekturą tekstów prawniczych czy medycznych. Tłumacze przysięgli w tych dziedzinach są poszukiwani przez wiele przedsiębiorstw i instytucji. Poza tym absolwenci filologii angielskiej zasilają kadry firm z takich branży, jak turystyka, dziennikarstwo, hotelarstwo, marketing, e-commerce, finanse, HR czy PR. 

Zalety studiów

Do atutów opisywanych w niniejszym artykule studiów należy też fakt, że łatwo je połączyć z innym kierunkiem. Taki dodatkowy kierunek może nam zapewnić znajomość dziedziny, w której będziemy się specjalizować jako tłumacze (np. psychologia, prawo, ekonomia).