Co zmieni się w liceum po reformie szkolnictwa?

3 styczeń 2018

Reforma edukacji w sposób zasadniczy zmienia strukturę polskiego szkolnictwa. Największą modyfikację stanowi z pewnością likwidacja gimnazjów. W nowym kształcie funkcjonować będą szkoły podstawowe, w których nauka będzie odtąd trwać przez osiem lat. Jeśli chodzi o szkoły średnie, uczniowie będą mieć do wyboru pięcioletnie technika, szkoły branżowe pierwszego stopnia (trzyletnią) i drugiego stopnia (dwuletnią) oraz czteroletnie licea. Licea tak jak dotąd zapewniać nam będą wszechstronne wykształcenie ogólne oraz pozwolą przygotować się do zdawania matur. Inna będzie jednak w nich siatka godzin.

Ilość godzin dla poszczególnych przedmiotów

Przez cały okres nauki w liceum ogólnokształcącym odbywać się będą lekcje języka polskiego w wymiarze czterech godzin w tygodniu. Trzy godziny przeznaczone będą na poznawanie pierwszego języka obcego, a dwie – na zajęcia z zakresu drugiego języka obcego. Jedną godzinę trwać będą lekcje z geografii, chemii, biologii, fizyki, dwie – z historii, a trzy – z wychowania fizycznego. W pierwszej i trzeciej klasie liceum uczniowie będą uczęszczać na trzy lekcje z matematyki, a w trzeciej i czwartej – na cztery.

Obowiązkowym przedmiotem będzie edukacja dla bezpieczeństwa. Przeznaczono na nią jedną lekcję w klasie pierwszej. W pierwszej i drugiej klasie odbywać się będą zajęcia z podstaw przedsiębiorczości oraz wiedzy o społeczeństwie w wymiarze jednej godziny. Również na lekcje z informatyki licealiści będą uczęszczać raz w ciągu tygodnia (od pierwszej do trzeciej klasy). W pierwszej klasie uczyć się będą także jednego z trzech przedmiotów – filozofii, muzyki albo plastyki – na który przeznaczono jedną godzinę.

Przedmioty z zakresu rozszerzonego

W gestii dyrektora każdego z liceów będzie ustalenie listy przedmiotów rozszerzonych. Uczniowie będą brać udział w dwóch albo trzech tego typu lekcjach. Na poziomie rozszerzonym przez sześć godzin uczyć się będziemy historii, wiedzy o społeczeństwie, języka obcego nowożytnego, geografii, biologii, fizyki, matematyki, chemii i informatyki, a przez osiem – języka polskiego, historii sztuki, historii muzyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej. Przy czym cztery ostatnie spośród wymienionych zajęć mogą zostać wprowadzone w klasie pierwszej, drugiej lub trzeciej, pozostałe zaś odbywają się przez cały okres liceum.