Co wziąć pod uwagę, wybierając kierunek studiów?

25 luty 2020

Dzięki ukończeniu liceum uzyskujemy wykształcenie średnie, które umożliwia nam przystąpienie do matury. Cztery lata (wcześniej trzy) na tym etapie edukacyjnym przygotowują nas zatem w dużej mierze własnie pod kątem egzaminu dojrzałości. Uczniowie III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie mają doskonałe warunki do tego, aby zdać go na wysokim poziomie. Znajdują się bowiem pod opieką bardzo doświadczonej kadry nauczycielskiej, która dba zarówno o to, aby udzielić pomocy uczniom odczuwającym pewne trudności w danej dziedzinie, jak i wspiera osoby szczególnie utalentowane w zakresie określonych dyscyplin naukowych. Dydaktycy pracujący w III PLO z pewnością udzielą nam również wskazówek na temat tego, na jaki zdecydować się kierunek studiów. Trzeba bowiem pamiętać, że wyniki z egzaminów maturalnych stanowią w Polsce główne kryterium w procesie rekrutacyjnym do szkół wyższych. Dlatego już z wyprzedzeniem - po to, aby starannie rozplanować naszą naukę - powinniśmy określić to, jakie przedmioty wybierzemy jako rozszerzone. Najlepiej, jeżeli taką wiedzę będziemy posiadać już w pierwszej bądź drugiej klasie liceum.

Preferencje i zainteresowania

Istnieje szereg czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy rozważaniu tego, na jakie studia będziemy chcieli zdawać - kwestia ta ma duże znaczenie, ponieważ zdecyduje nie tylko o tym, jak spędzimy kolejne lata naszego życia, ale również wytyczy ścieżkę naszej kariery zawodowej. Z pewnością jeszcze przed okresem licealnym rozstrzygnęliśmy, czy jesteśmy w większym stopniu humanistami czy też raczej preferujemy nauki ścisłe. Niekiedy nie jest to oczywiste - wówczas warto dokonać wyboru naszej specjalizacji w oparciu o to, co nas bardziej ciekawi i w jakim obszarze bardziej będziemy się spełniać. Generalnie nasze własne zainteresowania w dużej mierze mogą nam pomóc w odpowiedzeniu sobie na pytanie, co chcemy studiować - nie warto bowiem robić tego, co nie stanowi dla nas źródła przyjemności czy satysfakcji. Oczywiście niemniej ważne są predyspozycje, jakie przejawiamy w określonej dyscyplinie. Z łatwością stwierdzimy, z jakich przedmiotów szybciej nam opanować materiał, a z jakich przychodzi nam to z trudnością. 

Aspekt praktyczny

Jedno z najważniejszych kryteriów wyboru stanowi również przydatność i praktyczność studiów. Sprawdźmy, jak radzą sobie na rynku pracy absolwenci kierunku, który nas interesuje. Z internetu dowiemy się także o średnim wynagrodzeniu za pracę w konkretnych zawodach. Warto też wiedzieć, jakie kierunki cieszą się największą popularnością, czyli na jakie dostać się najtrudniej. Obecnie należą do nich informatyka, zarządzanie, prawo i filologia angielska.