Ekran czy papier? Porównujemy książki elektroniczne i tradycyjne

30 czerwiec 2021

Obecnie toczy się dyskusja dotycząca tego, czy lepiej czytać książki elektroniczne czy też tradycyjne. Może jednak warto zadać inne pytanie: czy czytniki wyprą publikacje papierowe, czy też te ostatnie w dalszym ciągu będą cieszyć się popularnością?

Rozwiązanie - jak w wielu przypadkach - leży w centrum. A w centrum czytelnictwa powinien być... czytelnik. To od jego wymagań i potrzeb będzie zależało, co wybierze. Coraz więcej osób zdaje sobie również sprawę, że zarówno elektroniczne, jak i tradycyjne książki mają swoje wady i zalety, więc nie warto okopywać się po żadnej stronie sporu, lepiej zaś korzystać z obu nośników. No dobrze, zastanówmy się jednak nad atutami każdego rozwiązania.

Książki elektroniczne - mobilność i łatwość wyszukiwania informacji

Główny atut czytników, które umożliwiają nam czytanie e-booków, możemy dostrzec już na pierwszy rzut oka - są raczej niedużych rozmiarów i z łatwością przeniesiemy je w torebce czy plecaku (na rynku znajdziemy również większe modele, zwykle jednak nie przekraczające rozmiaru kartki A4). Z pewnością warto więc zdecydować się na nie wtedy, gdy sporo podróżujemy. Zamiast dźwigać dużą liczbę tradycyjnych książek, wszystkie z nich znajdziemy w jednym małym urządzeniu. Co ważne, trzymanie czytnika jest wygodniejsze niż trzymanie książki - używamy do tego tylko jednej ręki, natomiast w przypadku zwykłej książki często potrzebujemy drugiej (po to, żeby się nie zamykała).

Zaletą e-booków jest dostępność. Możemy je łatwo i szybko zdobyć. Wystarczy pobrać plik z internetu i wgrać go na czytnik. Warto ponadto wiedzieć, że w sieci znajdziemy wiele darmowych publikacji elektronicznych (chociażby na platformie Wolne Lektury czy Project Guthenberg). Wiele osób chętnie sięga po e-booki także z tego powodu, że umożliwiają nam one błyskawiczne odnalezienie określonego fragmentu.

Po czytniki coraz częściej sięgają uczniowie liceów ogólnokształcących. Na pojemy dysk mogą wgrać notatki z ważnych przedmiotów i korzystać z nich w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy uczniowie często podróżują, na przykład z liceum w Krakowie do domu poza miastem. W trasie mogą powtarzać materiał, czytać ulubioną książkę czy czytać teksty obcojęzyczne (niektóre czytniki mają wbudowany słownik).

Tradycyjne książki - dlaczego z nich nie rezygnujemy i jaką mają przewagę?

Mimo powyższych zalet jakie mają publikacje elektroniczne otwierane na czytnikach, w dalszym ciągu ogromnym zainteresowaniem cieszą się "zwykłe" książki. Nie bez znaczenia jest w tym kontekście siła przyzwyczajenia - od dziecka bowiem czytaliśmy różnego rodzaju utwory wydane na papierze i przyjemność związaną z lekturą kojarzymy właśnie z tą formą. ważny jest również fakt, że obecnie jesteśmy otoczeni różnego rodzaju urządzeniami elektronicznymi, chcemy wypoczywać z dala od nich - z tradycyjną książką w ręku. Pamiętajmy jeszcze, że publikacji papierowych jest więcej. Ich elektroniczne odpowiedniki to bowiem głównie nowości z ostatnich lat.

Ekran-czy-papier_porównujemy-książki-elektroniczne-i-tradycyjne.