Dlaczego warto się uczyć języka włoskiego?

14 marzec 2022

Wielu i wiele z nas koncentruje się na nauce angielskiego — to język, którym posługiwać się można w większości większych miast świata. Warto również rozwijać swoje zdolności z zakresu innego języka obcego. Dobrym pomysłem jest opanowanie włoskiego. Dlaczego? Wyjaśniają nauczyciele naszego prywatnego liceum w Krakowie.

Dlaczego warto uczyć się języka włoskiego?

Dzięki jego znajomości zwiększymy własną pozycję na rynku pracy. Umożliwi nam on znalezienie zatrudnienia na wielu stanowiskach — zarówno w Polsce, jak i za granicą — m.in. w branży turystycznej, w sektorze usługowym czy w instytucjach kultury. Mówienie i czytanie po włosku pozwoli dobrze poznać jeden z najstarszych i najciekawszych krajów europejskich — jego literaturę, sztukę, obyczajowość. Warto również przypomnieć, że nauczenie się tego języka da szanse na studiowanie w jednym z miast Italii.

Praca z językiem włoskim — jakie mamy możliwości w tym zakresie?

Znając włoski, nie będziemy mieć problemu z podjęciem pracy w biurach podróży. Rzym, Wenecja, Neapol, Mediolan, Sycylia — to jedne z najbardziej popularnych celów podróży turystycznych. Jeżeli więc interesuje nas przygotowywanie wycieczek i kontakt z obcokrajowcami, warto rozważyć pracę w tego rodzaju branży. 

Opanowanie owego języka umożliwia również wykonywanie zawodu przewodnika — zarówno w Italii, w której praca tego rodzaju polega na oprowadzaniu przyjeżdżających do niej Polaków, jak i w naszym kraju, gdzie z tego typu usług chętnie korzystają Włosi. 

Nauka języka w prywatnym liceum w Krakowie pozwoli podjąć pracę tłumacza

Dzięki znajomości włoskiego będziemy mogli spróbować swoich sił jako tłumacze. Umberto Eco, Italo Calvino, Elena Ferrante — to tylko kilka nazwisk znanych włoskich pisarzy, których książki przekładane są na wiele języków, w tym także na nasz. Na polskie wydanie czekają również publikacje innych autorów. Rzecz jasna osoby pracujące w zawodzie tłumacza często nie zajmują się literaturą piękną — albo nie tylko nią — ale podejmują także wyzwania z innych dziedzin translatoryki (prawo, medycyna, tłumaczenia symultaniczne i konsekutywne). 

Włochy to także duża gospodarka, jedna z największych w Unii Europejskiej. Kontakty handlowe Polski z tym krajem są znaczne. Dlatego warto zaznaczyć, że znajomość języka włoskiego przydać się nam może także w pracy w różnego rodzaju firmach (m.in. w takich branżach, jak e-commerce, marketing, kosmetyka, motoryzacja).

Studia we Włoszech — drzwi do kariery

Aby dobrze poznać Włochy, warto wziąć udział w programach międzynarodowych, z którymi możemy się spotkać na studiach (do najpopularniejszych "wymian" należy Erasmus Plus). Nauka na jednym z uniwersytetów włoskich to punkt w CV, który bez wątpienia zwróci uwagę wielu pracodawców. Na wielu uczelniach wymaga się jednak znajomości języka rodzimego kraju. Warto zadbać o nią już wcześniej.

Pamiętajmy, ze języka włoskiego jako drugiego języka obcego nauczymy się w III Prywatnym Liceum w Krakowie.

Dlaczego warto się uczyć języka włoskiego?