Biurko - łóżko - biurko! Jak walczyć z rutyną podczas lekcji online?

30 czerwiec 2021

Z pewnością fakt, że w dzisiejszych czasach możemy uczyć się online, jest pewnego rodzaju błogosławieństwem. Nie narażając się bowiem na możliwość zarażenia się koronawirusem, którą stwarza duża grupa osób znajdujących się w tym samym pomieszczeniu (nawet jeżeli wszyscy są w maseczkach), kontynuujemy naszą edukację w domach.

Rzecz jasna nauka tego rodzaju nie jest tym samym, co na zajęcia żywo w szkole, jednakże w obecnym czasie stanowi najlepsze możliwe rozwiązanie. Dzięki temu nie mamy poważnych luk w wiedzy, która pod koniec nauki w liceum zostanie sprawdzona na maturach.

Trzeba jednak zaznaczyć, że edukacja online, mająca miejsce przez cały czas w warunkach domowych, ma także swoje negatywne strony. Jedną z nich jest rutyna - wszak na okrągło, właściwie w tej samej pozycji, przebywamy przed ekranem monitora, pozbawieni możliwości integracji, współpracy w grupie czy wspólnych spacerów ze znajomymi. Jak sobie z tym radzić?

Jak walczyć z rutyną - nasze propozycje

Bez wątpienia powinniśmy we własnym zakresie zadbać o takie kwestie jak aktywność fizyczna oraz kontakt z rówieśnikami. Jeśli chodzi o tę pierwszą, warto tuż po wstaniu z łóżka wykonać kilka ćwiczeń - możemy zdecydować się na jogę, fitness czy nawet boks razem z instruktorami, którzy prezentują pewne podstawowe ruchy na platformie YouTube. Kilka pompek czy przysiadów warto zrobić także między zajęciami. Ćwiczenia przyśpieszą nasze krążenie i sprawią, że dotlenimy mózg, dzięki czemu łatwiej nam będzie zachować dobrą koncentrację na lekcjach.

Pamiętajmy, żeby regularnie rozmawiać z naszymi kolegami, chociażby w przerwach od zajęć - przez telefon lub za pomocą jednego z komunikatorów internetowych. Dzięki temu sprawimy, że te godziny spędzone przed komputerem nie będą tak monotonne. Realizujemy też w ten sposób naturalną potrzebę towarzystwa (co jest utrudnione w sytuacji, gdy nie uczęszczamy do szkoły i izolujemy się z powodu pandemii).

Pamiętajmy ponadto, żeby wyznaczyć w naszym domu osobne miejsce pracy. Nie zaleca się odbywać lekcji online z laptopem w łóżku. To miejsce bowiem kojarzy nam się ze snem i odpoczynkiem, co nie pozostaje bez wpływu na naszą koncentrację. Te dwie sfery - relaksu oraz pracy - powinny być od siebie wyraźnie odseparowane. Jeżeli możemy, zdecydujmy się na naukę w innym pomieszczeniu, jeżeli zaś nie - usiądźmy po prostu przy biurku w naszym pokoju. Co ważne, unikajmy używania komputera poza lekcjami (nie licząc zadań domowych). Dzięki temu ograniczymy rutynę związaną z bezustannym korzystaniem ze sprzętu elektronicznego.

W naszym prywatnym liceum w Krakowie, podczas zajęć wychowawczych nauczyciele dbają, by uczniowie dostali szereg wskazówek, jak radzić sobie z rutyną podczas nauki z domu. Dbamy o stan psychiczny młodych ludzi, gdyż wiemy, że ma on również wpływ na wyniki w nauce.

Biurko-łóżko-biurko-Jak-walczyć-z-rutyną-podczas-lekcji-online