Jak pozbyć się lęku przed wystąpieniami publicznymi?

30 wrzesień 2021

Wśród uczniów często spotykany jest lęk przed wystąpieniami publicznymi. Warto go w sobie zwalczyć, gdyż w niemałym stopniu może on ograniczać naszą aktywność. 

Jak zwalczyć lęk przed wystąpieniami publicznymi? Podpowiadają pedagodzy naszego liceum w Krakowie

Warto wiedzieć, że niekiedy obawy przed wystąpieniem w spektaklu czy wygłoszeniem przemówienia na forum szkoły wynikają nie z głęboko zakorzenionego w nas lęku, tylko z tego, że z tego rodzaju doświadczeniami nie mieliśmy dotąd do czynienia. Wówczas może się okazać, że problem ma charakter jednorazowy i nie będzie już więcej się pojawiał. Gdyby tak nie było, warto popracować nad tym, aby poczuć się pewniej przed publicznością.

Pamiętaj o przygotowaniu

Jednym z podstawowych sposobów, który ułatwi nam poradzenie sobie z opisywanym tutaj lękiem, jest solidne, gruntowne przygotowanie się do naszego wystąpienia. Dzięki niemu zyskamy świadomość, że nic nie będzie nas mogło zaskoczyć i że zrobiliśmy wszystko, co do nas należy, żeby wypaść dobrze. 

  • W przypadku udziału w spektaklu dołóżmy naszych starań podczas prób i często powtarzajmy naszą partię tekstu.
  • Jeśli chodzi o referaty, nie tylko dobrze zapamiętajmy ich treść, ale też zapoznajmy się zagadnieniami, o które możemy zostać zapytani.
  • Jeżeli przygotowujemy się do egzaminu ustnego przed komisją czy do przemówienia przed publicznością — poprośmy rodzinę bądź kolegów o to, aby na próbę wystąpić przed nimi. Ich uwagi mogą okazać się bardzo cenne — samemu bowiem trudno w takich przypadkach ocenić, co robimy dobrze, co zaś nie.

Zrelaksuj się

Warto także zapoznać się z technikami relaksacyjnymi, które ułatwią poradzenie sobie z lękiem tuż przed tym, gdy znajdziemy się na scenie, przed publiką czy przed egzaminatorami. Jedna z tego rodzaju metod polega na tym, że określonej prostej czynności przypisujemy działanie uspokajające. W praktyce chodzi o to, aby w sytuacji, gdy jesteśmy w pełni rozluźnieni — np. przy słuchaniu muzyki klasycznej — wykonywać gest, który następnie, w przyszłości, będziemy kojarzyć ze spokojem. Może to być np. położenie ręki na swoim udzie. Kiedy powtórzymy go przed wygłoszeniem referatu czy przed egzaminem ustnym, poczujemy się lepiej.

Psychologowie radzą także, aby podczas wystąpień nie skupiać się na tym, że jesteśmy oceniani, tylko na tym, co możemy przekazać. Zmiana tego rodzaju nastawienia ułatwi nam uporanie się z lękiem. 

Dobrym pomysłem jest także ćwiczenie uważności, czyli umiejętności koncentrowania się na chwili poprzez przykładowo skupienie się na własnym oddechu. Jeżeli wykształcimy w sobie tego rodzaju zdolność, łatwiej nam będzie zwalczyć lęk. 

Gdyby jednak on narastał, nie wahajmy się przed skontaktowaniem się z psychologiem. III Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Krakowie zapewnia swoim uczniom pełne wsparcie w tym zakresie.