Czy TikTok może pomóc w nauce do matury? 3 pomysły na wykorzystanie mediów społecznościowych

26 luty 2022

Aby dobrze przygotować się do matury, warto sięgnąć po wiele różnego rodzaju narzędzi, które ułatwią nam to zadanie. Oczywiście do podstawowych źródeł informacji, z których będziemy w tym celu czerpać wiedzę, powinny należeć nasze zeszyty i podręczniki, a także kompendia i repetytoria. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie także z opcji dostępnych w internecie. 

W nauce do matury pomogą chociażby social media: TikTok, Facebook czy Instagram. Jak dokładnie mogą nam się one przydać podczas przygotowań do egzaminu dojrzałości? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat przedstawiamy poniżej.

Platformy wymiany informacji - social media a nauka do matury

Serwisy społecznościowe w pewnym sensie przejęły funkcję forów dyskusyjnych. Dodatkowo oferują szereg narzędzi, których te ostatnie nie mają. Nic dziwnego, że chętnie używają ich osoby przygotowujące się do matur. Możemy je wykorzystywać do tego, aby z jednej strony dzielić wątpliwościami, a z drugiej - własną wiedzą. Nie wahajmy się zatem, żeby w social media zadawać pytania na tematy, które nas interesują - czy to dotyczące pewnych zagadnień naukowych, czy to odnoszące się do spraw organizacyjnych związanych z maturami. Z pewnością wielu naszych znajomych będzie służyć pomocą. Facebook, Instagram, Twitter - każdy z tych serwisów jest miejscem umożliwiającym wymianę informacji z innymi użytkownikami.

Fanpejdże, podcasty, kanały

Serwisy społecznościowe świetnie sprawdzają się także w sytuacji, gdy zależy nam na systematycznej nauce do matur. Pod tym względem stanowią znakomite uzupełnienie tradycyjnych sposobów przyswajania wiadomości. W social mediach znajdziemy bowiem wiele interesujących projektów, których celem jest popularyzowanie pewnych obszarów wiedzy. Scrollowanie Facebooka może zatem być formą… nauki do egzaminu dojrzałości. W ramach powtórki materiału warto też śledzić różnego rodzaju kanały i podcasty edukacyjne na platformie YouTube.

Hashtagi - jak mogą się przydać w nauce do matur? Rady uczniów naszego prywatnego liceum w Krakowie

Hashtagi to oznaczenia odsyłające nas do materiałów obecnych w danym serwisie społecznościowym, które dotyczą pewnej konkretnej dziedziny. Spotykamy się z nimi w takich serwisach, jak TikTok, Facebook, czy Instagram. Z powodzeniem mogą służyć również do nauki - wiele osób udostępnia bowiem na wspomnianych platformach bardzo ciekawe teksty, infografiki czy nagrania o charakterze edukacyjnym. Aby szybko zdobyć informacje z danej dziedziny, skorzystajmy z hashtaga, który do niej się odnosi. Do zalet tej metody zgłębiania wiedzy z pewnością należy fakt, że łączy ona przyjemne z pożytecznym.