Wpływ kolorów na naukę

13 styczeń 2017

Z całą pewnością kolory mają wpływ na to, jak się uczymy. Co jednak dokładnie oznacza to zdanie? Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że podczas nauki zaleca się stosować różnego rodzaju mnemotechniki, czyli metody zapamiętywania informacji. Bazują one na założeniu, że najbardziej zapadają w naszą pamięć charakterystyczne i – co ważne – barwne wyobrażenie. Poniżej charakteryzujemy rolę kolorów w kontekście dwóch mnemotechnik.

Pokój rzymski i wykorzystanie kolorów

Mnemotechnika zwana pokojem rzymskim, została wymyślona już w starożytności. Korzystali z niej rzymscy politycy i oratorzy, ponieważ dzięki niej łatwiej mogli utrwalić w pamięci długie mowy, które później wygłaszali przed ludem lub w Senacie. Metoda ta polega na tym, że wyobrażamy sobie przestronny pokój, które następnie musimy umeblować. Umieszczamy w nim w wyobraźni różnego rodzaju elementy przypominające nam o faktach, które pragniemy zapamiętać. Np. kiedy uczymy się wiersza, to w naszym pokoju muszą się znaleźć po kolei (np. od lewej strony) kolejne przedmioty, które kojarzą nam się z poszczególnymi wersami. Co ważne, musimy wyobrazić je sobie w nietypowy sposób. Dużą rolę powinny odgrywać właśnie mocne, intensywne barwy. Na przykład kiedy przygotowujemy się do egzaminu z historii i chcemy zapamiętać władców danego kraju, to najbardziej okrutnego spośród nich warto sobie wyobrazić – paradoksalnie – ubranego w jaskrawy, żółty strój. Dlaczego? Bo im bardziej niezwykłe i absurdalne będą nasze pomysły, tym dłużej pozostaną w naszych głowach. Jeżeli zależy nam na tym, aby pewien element w sposób szczególny zapadł nam w pamięć, to wyobraźmy sobie, że mieni on się wieloma barwami jak neon.

Mind mapy, czyli użyjmy kredek i flamastrów

Również w przypadku, kiedy przygotowujemy mind mapy (mapy pamięci), duże znaczenie ma właśnie kolorystyka. Mnemotechnika ta polega na tym, że zapisujemy pewne informacje przy użyciu kolorowych flamastrów albo szkicujemy rysunki przedstawiające nasze wyobrażenia, które mają związek z tymi informacjami. Zarówno napisy, jak i rysunki stanowią odgałęzienia od grafiki symbolizującej główny temat. Gdy chcemy opanować materiał z geografii, to możemy np. pewne informacje o danym kraju wypisać flamastrem w kolorze, który nam go przypomina. W przypadku Irlandii będzie to zielony. Islandii przyporządkujemy z pewnością biel (ponieważ kojarzy nam się ze śniegiem). Natomiast w celu oznaczenia Francji wykorzystamy trzy kolory znajdujące się na jej fladze.