Szkoła w czasach pandemii - jak zadbać o dobre samopoczucie?

19 listopad 2021

Epidemia koronawirusa to dla wszystkich ludzi zupełnie nowe wyzwanie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w niełatwej sytuacji znaleźli się zwłaszcza uczniowie w szkołach podstawowych i liceach.

Ich codzienne funkcjonowanie zmieniło się w dużej mierze po wprowadzeniu nauki w trybie zdalnym. Do wad tego sposobu przyswajania wiedzy należy fakt, że ogranicza on możliwość kontaktów społecznych i towarzyskich, które mają ogromne znaczenie w okresie dorastania. Spędzanie wielu godzin przed komputerem sprawia też, że męczą się oczy. Cierpi na tym również postawa ciała.

Nauka zdalna nie pozostaje bez wpływu zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Co więc mogą zrobić uczniowie, aby w tym trudnym czasie zadbać o swoje dobre samopoczucie?

Pandemia a kontakty towarzyskie 

Przebywanie przez długi czas w samotności oddziałuje negatywnie na wszystkich, bez względu na wiek. Trzeba jednak na uwadze fakt, że w okresie dorastania potrzeba kontaktu z rówieśnikami jest wyraźna w sposób szczególny. Niestety w miesiącach, w których rząd wprowadził w całym kraju lockdown, niełatwo było o socjalizację. W tym czasie jedynym rozwiązaniem, na które nie tylko warto, ale wręcz należy się zdecydować, były alternatywne sposoby komunikacji. 

Kontakty rówieśnicze w prywatnym liceum w Krakowie a pandemia

Dzięki dostępowi do internetu nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozmawiać ze sobą za pośrednictwem kamerki albo po prostu przez telefon (ta druga opcja może okazać się lepsza w przypadku tych uczniów, którzy odczuwają zmęczenie z powodu zbyt długiego przebywania przed komputerem). Lekcje odbywające się w trybie zdalnym nie są w stanie spełniać potrzeb społecznych nastolatków, tak jak te odbywające się w klasycznej formie, dlatego uczniowie powinni samodzielnie zadbać o pewne minimum w zakresie kontaktów towarzyskich. Zaleca się chociażby spotykanie w większych grupach online. Umożliwiają im to programy, jak np. MS Teams czy Google Meet. 

W okresach, gdy epidemia ogranicza swój zasięg, dobrym pomysłem jest odbywanie ze znajomymi spacerów na świeżym powietrzu — oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego dystansu i z zastosowaniem zasad dezynfekcji.

Sport — zdrowie i dobre samopoczucie

Po długim czasie spędzonym przy komputerze konieczne jest zadbanie o rozwój fizyczny. Do zalet aktywności sportowej należy nie tylko to, że pozwala polepszyć samopoczucie, ale też fakt, iż dobrze wpływa na stan zdrowia (również postawę ciała!). Na szczęście w domu — czyli także w czasie pandemii — można wykonywać wiele różnego rodzaju ćwiczeń. YouTube obfituje w materiały video, których autorzy pokazują internautom, jak uprawiać jogę, fitness czy nawet boks (przynajmniej w pewnym zakresie). W ciepłe dni warto także zdecydować się na bieganie bądź wybranie się na przejażdżkę rowerową. Należy mieć na uwadze fakt, że aktywność fizyczna w sposób naturalny stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Nowe pasje w czasie pandemii

W okresach, gdy zabronione jest wychodzenie na zewnątrz, uczniowie powinni zdecydować się na znalezienie nowego hobby bądź też na rozwijanie takich zainteresowań, na które dotąd brakowało im czasu. Ułatwi im to fakt, że obecnie mają możliwość dokonywania zakupów przez internet czy pobierania e-booków na czytniki. Realizowanie własnych pasji ma bardzo dobry wpływ na kondycję psychiczną — nie zaniedbujmy więc tej części naszego życia.