Studia dzienne czy zaoczne?

16 październik 2017

Wielu uczniów szkół średnich, którzy przygotowują się do przystąpienia do egzaminów maturalnych, na wiele miesięcy przed tym zastanawia się już, czy lepiej zapisać się na studia dzienne, czy też zaoczne. Z pewnością do zalet pierwszej opcji należy fakt, że za naukę na uczelni publicznej w trybie stacjonarnym nie płacimy. Z drugiej strony już po ukończeniu liceum czy technikum często pragniemy rozpocząć swoją karierę zawodową. Wówczas na kształcenie się pozostaje nam czas jedynie w ciągu weekendów. Istnieją także inne czynniki, o których powinniśmy wiedzieć podczas dokonywania wyboru rodzaju studiów – piszemy o nich dalej.

Charakterystyka studiów dziennych

Jeżeli będziemy uczyć się od poniedziałku do piątku – czyli stacjonarnie – z pewnością łatwiej nam będzie uporządkować już zdobytą wiedzę, gdyż przyswajać ją będziemy stopniowo. Co więcej, jeżeli nie podejmiemy pracy, po prostu będziemy mieć więcej czasu na czytanie podręczników i powtarzanie wiadomości. Często jednak okazuje się, że nawet posiadając wsparcie rodziców, na studiach stacjonarnych potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Koszt wynajęcia pokoju w dużym mieście, takim jak Kraków, oscyluje pomiędzy kilkuset a grubo ponad tysiącem złotych. Musimy ponadto kupować podręczniki. Dlatego uczęszczając na zajęcia w ciągu tygodnia, możemy pracować dorywczo: wieczorami, w trakcie weekendów albo w wakacje.

Zalety i wady studiów zaocznych

Pracując od poniedziałku do piątku, mniej będziemy musieli martwić się o pieniądze. Osoby, które nie mieszkają w mieście, w którym znajduje się ich uczelnia, mogą do niego dojeżdżać jedynie na zajęcia, czyli na tzw. zjazdy odbywające się co dwa tygodnie. Trwają one trzy dni, przy czym zaczynają się w piątek po południu albo wieczorem, dzięki czemu możemy dotrzeć do naszej szkoły wyższej po pracy. Warto także rozprawić się z mitem, że studia niestacjonarne gorzej nas przygotują do podjęcia kariery zawodowej. Nie jest to prawda, gdyż w większości przypadków uczęszczamy na zajęcia z tymi samymi wykładowcami, którzy uczą także w trybie dziennym. Poza tym miejmy na uwadze fakt, że pracodawca w CV otrzymuje jedynie informację o ukończonym kierunku studiów, nie zaś o formie nauczania.