Rola snu w codziennej nauce oraz w innych aktywnościach

21 lipiec 2017

Sen odgrywa kluczową rolę w nauce. Od tego, czy nasze pory snu są regularne oraz czy śpimy odpowiednią ilość godzin, zależy nasza zdolność koncentracji i przyswajania dużej ilości informacji. U osób niewyspanych występuje zwiększona podatność na stres. Dlatego, jeśli chcemy zdawać egzaminy wypoczęci i zrelaksowani, nie zaniedbujmy naszego snu. Nauka do nocy może bowiem przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych. Generalnie do dobrych nawyków, które sprzyjają wysypianiu się, należy stały rytm dnia czy budzenie się o tych samych porach.

Regularny sen a koncentracja

Warto wiedzieć, że nieregularne godziny snu sprawiają, iż nasza koncentracja obniża się nawet o 10-20%. Wniosek ten stanowi wynik badań nad osobami, które pracują w rytmie zmianowym i muszą zasypiać oraz budzić się w innym czasie nawet kilka razy w tygodniu. Złym pomysłem jest przeznaczanie części nocy na naukę – z tego powodu w ciągu dnia odczuwać będziemy zmęczenie. Utrudni nam to systematyczne przyswajanie informacji, gdyż po nocy, podczas której śpimy krócej, nie opanujemy takiego zakresu materiału, jaki przyswoilibyśmy sobie wyspani.

Najważniejsza jest systematyczność

Zaplanujmy naukę w taki sposób, aby o stałych godzinach i w określonych dniach tygodnia zgłębiać wiedzę z danej dziedziny. Dzięki temu unikniemy konieczności uczenia się nocą. Ma to duże znaczenie, gdyż podczas snu utrwalają się poznane informacje. Celem rozwijania własnych kompetencji jest ich dobre opanowanie, nie zaś wyrywkowe. Lektura podręczników, która odbywa się kosztem snu, być może zwiększy chwilowo ilość wiadomości, które przyswoiliśmy, niestety jednak szybciej je zapomnimy.

Co sprzyja wysypianiu się?

Oczywiście niekiedy pojawiają się sytuacje, gdy z różnych powodów trudniej nam przychodzi dobry sen. Jeśli jednak chcemy zadbać o to, aby odpowiednio się wysypiać, pamiętajmy o kilku poniższych radach. Po pierwsze, uprawiajmy sport, dzięki czemu będziemy odczuwać pozytywny rodzaj zmęczenia, który ułatwia zasypianie. Co ważne, wysiłek fizyczny pomaga też dotlenić mózg, co wzmaga naszą koncentrację podczas nauki. Nie spożywajmy ostatniego posiłku tuż przed snem. Kolację zjedzmy maksymalnie na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Chodzi o to, aby organizm w ciągu nocy skupił się na regeneracji, nie zaś na trawieniu.