Na czym polega rekrutacja uzupełniająca?

11 czerwiec 2019

W przypadku, gdybyśmy nie zdali w pierwszym terminie do upragnionej szkoły średniej, warto skorzystać z drugiej szansy - możliwość tę oferuje nam rekrutacja uzupełniająca. Progi punktowe w liceach czy technikach zmieniają się z roku na rok. Dlatego informacja, jaki wynik gwarantował przyjęcie do danej placówki edukacyjnej w latach ubiegłych, często bywa myląca. Terminy i przebieg rekrutacji uzupełniającej w pewnym stopniu różnią się w poszczególnych szkołach średnich - a także w zależności od regionu, w którym one się znajdują - jednakże generalne zasady odnoszące się do niej są podobne.

Gdzie możemy dowiedzieć się o tym, jak przebiega rekrutacja w drugim terminie?

Każde liceum czy technikum zwykle podaje informacje na ten temat na swojej stronie internetowej - gdyby tak nie było, warto zadzwonić lub udać się do sekretariatu szkoły. W niektórych placówkach znajdziemy wiadomości odnoszące się do tej kwestii na tablicach ogłoszeniowych. To, czy w danej szkole są jeszcze dostępne miejsca, ogłaszane jest już po zakończeniu pierwszej rekrutacji. A zatem warto śledzić komunikaty w tej sprawie w lipcu.

Trzecia możliwość

Co w przypadku, gdyby również w ramach rekrutacji uzupełniającej nie udało nam się dostać do liceum, na którym najbardziej nam zależało? Otóż istnieje jeszcze jedna możliwość. W takiej sytuacji możemy problem ten rozwiązać indywidualnie - po prostu dowiedzmy się w sekretariacie, czy w niektórych klasach nie zwolniło się pojedyncze miejsce. Niekiedy bowiem zdarza się, że uczniowie biorą udział w kilku rekrutacjach uzupełniających, po czym zdają tylko do jednej ze szkół bądź też do wszystkich, a następnie decydują się na tę, którą oceniają najwyżej. Gdyby opisany powyżej sposób również nie przyniósł oczekiwanych przez nas rezultatów, pozostaje nam spróbować zmienić liceum w następnym roku szkolnym.

Warto mieć na uwadze fakt, że obecnie odbywają się dwa osobne postępowania rekrutacyjne. Jedno z nich przeznaczone jest dla absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych, zaś drugie - dla osób, które ukończyły gimnazjum.