Myślenie wizualne - czym jest i jak może przydać się w szkole?

25 czerwiec 2020

Myślenie wizualne jest bardzo użyteczne w nauce. Wykorzystuje się je w wielu mnemotechnikach, czyli metodach efektywnego zapamiętywania informacji. Oczywiście każdy z nas rodzi się z innym zestawem cech - dzielimy się na wzrokowców, słuchowców, kinestetyków (czyli osoby, w których percepcji dużą rolę odgrywa ruch, działanie i dynamika). Dobra wiadomość brzmi natomiast, że myślenie wizualne możemy w sobie rozwijać. Co więcej, jest to wręcz zalecane.

Dlaczego ma ono tak duże znaczenie? 

Kiedy uczymy się w tradycyjny sposób, czyli po prostu zapoznajemy z wiadomościami z podręcznika czy zeszytu, wykorzystujemy jedynie lewą półkulę naszego mózgu, która odpowiada za analizę informacji oraz ich przetwarzanie pod względem logicznym. Natomiast myślenie wizualne pozwala zaktywizować naszą prawą półkulę mózgu, którą naukowcy łączą z kreatywnością i wyobraźnią.

Myślenie wizualne w praktyce 

Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się tzw. sketchnoting. Polega on połączeniu dwóch form zapisywania informacji - z jednej strony w tradycyjny sposób, czyli za pomocą słów, a z drugiej poprzez wykorzystanie pewnych form graficznych, czy wręcz rysunkowych. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, po prostu przy sporządzaniu notatek warto używać takich znaków, jak strzałki, charakterystyczne podkreślenia, symbole. Nie wahajmy się przed zastosowaniem rebusów czy innych, bardziej skomplikowanych grafik. Sketchnoting zakłada, że kartki w zeszycie powinny być zapełnione postaciami, przedmiotami czy innymi rysunkami. Do zalet tego rozwiązania należy fakt, że wystarczał nam będzie rzut oka, aby przyswoić poszczególne wiadomości, które w przeciwnym razie musielibyśmy odczytywać w tradycyjny - wymagający większej ilości czasu - sposób. W pewnym sensie w nauce zatoczyliśmy więc pewne koło - pismo piktograficzne, które poprzedzało alfabetyczne, znów zaczęło być użyteczne. Pamiętajmy, że najlepiej, jeżeli przygotowane przez nas rysunki będą kolorowe, nietuzinkowe, wręcz wymyślne i oryginalne. Dlaczego? Ponieważ takie pozostaną w naszej pamięci na dłużej. Dzięki temu mniej czasu będziemy potrzebować na powtarzanie materiału. Nie zapomnijmy też o używaniu flamastrów czy kredek.

Nieśmiertelne mind maps 

Do przygotowania map myśli, które także opierają się na myśleniu wizualnym, nie potrzebujemy więcej narzędzi niż w przypadku sketchnotingu. Jedyną różnicę może stanowić wykorzystanie dużego arkusza papieru - będzie to z pewnością dobry pomysł. W jego centrum umieszczamy temat. Może on mieć postać grafiki, choć nie jest to konieczne, gdyż główne zagadnienie i tak zapamiętamy. Z kolei kolejne odgałęzienia od niego już powinny mieć formę rysunków. Atutem tego rodzaju układu jest to, że łatwiej nam go potem odtworzyć w wyobraźni.