Matura poprawkowa – najważniejsze zasady

26 wrzesień 2018

Wprawdzie nikt z nas nie zakłada, że nie zda egzaminu dojrzałości, warto jednak na wszelki wypadek dowiedzieć się, jakie mamy możliwości, gdyby powinęła nam się noga. Otóż każdy ma prawo do przystąpienia do matury powtórkowej w sytuacji, gdy nie uzyskał wystarczającego rezultatu z jednego z egzaminów - licząc łącznie zarówno te, które mają formę pisemną, jak i ustną. Jednocześnie musimy spełniać dwa inne warunki. Pierwszy to podejście w terminie majowym do każdego z obligatoryjnych egzaminów pisemnych oraz ustnych (przy czym żaden z nich nie może być unieważniony). Drugie z wymagań dotyczy przystąpienia do przynajmniej jednego obowiązkowego dodatkowego egzaminu rozszerzonego mającego formę pisemną (on także nie może zostać unieważniony). Co w przypadku, gdybyśmy chcieli poprawiać dwa egzaminy? W takiej sytuacji konieczne jest poczekanie do maja przyszłego roku, kiedy ponownie w normalnym trybie będą odbywać się matury.

Wiadomość o tym, że pragniemy zdawać maturę poprawkową, przekazujemy przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w postaci pisemnego oświadczenia. Mamy na to czas do siedmiu dni od momentu otrzymania informacji o nieuzyskaniu pozytywnego rezultatu z danego przedmiotu. Wspomniany powyżej przewodniczący zespołu egzaminacyjnego drogą elektroniczną zawiadamia o owym fakcie dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Prawo obliguje go do zrobienia tego do 13 lipca. W następnej zaś kolejności wybierani są członkowie zespołu egzaminacyjnego (przez jego przewodniczącego). Egzamin poprawkowy przeprowadzany jest w drugiej połowie sierpnia.

Należy podkreślić fakt, że w przypadku niezdania egzaminu mamy pięć lat na to, aby ponownie do niego podejść. Gdybyśmy przekroczyli ten czas, będziemy musieli po raz kolejny przystępować do wszystkich matur. Egzamin powtórkowy odbywa się w tej samej placówce szkolnej, w której się uczyliśmy (gdyby przestała istnieć, inne miejsce wybierze OKE).

Trzeba także dodać, że w sytuacji, gdybyśmy nie byli zadowoleni z jednego z wyników ze zdanych przez nas egzaminów maturalnych, nie będziemy mogli ich poprawić w sierpniu tego samego roku, tylko dopiero w maju w roku następnym.