Kryteria w rekrutacji do liceum na roku 2019/2020

18 październik 2018

Otóż w roku 2019/2020 absolwenci gimnazjów oraz nowych szkół podstawowych nie będą wzajemnie rywalizować o przyjęcie do szkół średnich. Postępowania rekrutacyjne będą przeprowadzane osobno. Do trzyletniego liceum ogólnokształcącego (albo do czteroletniego technikum bądź do trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia) przyjmowani będą uczniowie, którzy ukończyli trzecią klasę gimnazjum. Natomiast do liceum czteroletniego (lub też do technikum, w którym nauczanie będzie trwać pięć lat, oraz do trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia) zdawać będą absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. 

Pewne miejsca w wybranych przez siebie liceach będą mieć laureaci konkursów przedmiotowych oraz finaliści poszczególnych olimpiad. Będą oni bowiem przyjmowani do nich w pierwszym rzędzie. Warto więc rozważyć uczestnictwo w owych ogólnopolskich sprawdzianach umiejętności jeszcze w nadchodzącym roku szkolnym. 

Na jakich zasadach rekrutowani będą do obu rodzajów liceów ogólnokształcących (trzyletniego i czteroletniego) pozostali uczniowie? Jedno z najważniejszych kryteriów będą stanowiły wyniki uzyskane z egzaminu gimnazjalnego oraz tzw. egzaminu ósmoklasisty. Liczyć się będą również oceny na świadectwie. Przy tworzeniu list rankingowych pod uwagę będą brane oceny z takich przedmiotów, jak język polski i matematyka oraz z dwóch innych przedmiotów obowiązkowych, które wskaże dyrektor placówki edukacyjnej, do której uczeń będzie zdawać. 

Warto również postarać się o to, aby ukończyć gimnazjum albo szkołę podstawową z wyróżnieniem, gdyż to także zwiększy nasze szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Nie bez znaczenia będą ponadto osiągnięcia, o których informacja znajdzie się na dyplomie. 

Należy dodać, że w każdym z kuratoriów oświaty utworzone zostały specjalne oddziały, w których można zasięgnąć wiedzy na temat poszczególnych liceów.