Jaki drugi język obcy jest nauczany w liceum?

7 sierpień 2019

Zgodnie z obowiązującą podstawą programową w liceach ogólnokształcących w Polsce uczymy się dwóch języków. Pierwszym zwykle jest angielski. Jeśli chodzi o ten drugi, szkoły przeważnie oferują nam kilka możliwości. Na maturach przystępujemy do obowiązkowego egzaminu pisemnego oraz ustnego z języka obcego nowożytnego (w zależności od naszej decyzji, na poziomie podstawowym albo rozszerzonym). Do wyboru mamy język angielski, francuski, rosyjski, niemiecki, włoski i hiszpański. Maturzyści podchodzą także do egzaminów z dodatkowych przedmiotów z zakresu rozszerzonego - minimum do jednego, maksymalnie zaś do sześciu. Wśród nich może znaleźć się także język obcy nowożytny.

III Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Krakowie wyróżnia się szeroką ofertą dydaktyczną. Możemy się tutaj uczyć takich języków, jak: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański i francuski. Nasi uczniowie mogą wybrać taki kurs, który uznają za najbardziej potrzebny i interesujący.

Drugi język obcy w szkole średniej - na jaki się zdecydować?

Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że warto uczyć się języków obcych, gdyż przynosi nam to wiele korzyści. Przede wszystkim ich znajomość jest dobrze widziana na wielu stanowiskach, więc im lepsza znajomość języków, tym większe perspektywy zawodowe przed nami.

Język angielski jest nam potrzebny dlatego, że obecnie stanowi on język uniwersalny - przydaje się zarówno w pracy, jak i w czasie podróży do różnych zakątków świata i Europy. Najczęściej uczymy się go jako drugiego (obok naszego macierzystego) języka. Co więcej, komunikuje się za jego pomocą mnóstwo osób na świecie - licząc łącznie tych, którzy są native speakerami, i tych, którzy go opanowali samodzielnie.

Dobrym pomysłem jest także nauka niemieckiego. Posługują się nim nie tylko Niemcy, ale również Austriacy oraz część Szwajcarów. Jego znajomość z pewnością zwiększy naszą atrakcyjność na rynku pracy, ponieważ Polska posiada bardzo szerokie kontakty (obejmujące m.in. wymianę handlową) z naszym zachodnim sąsiadem, a wiele polskich firm współpracuje z niemieckimi. Francja w dalszym ciągu odgrywa bardzo dużą rolę zarówno w świecie polityki, jak i kultury oraz gospodarki - wybór języka Balzaka bez wątpienia także będzie trafny. Jeżeli zaś zależy nam na pracy w sektorze turystycznym, zdecydujmy się na hiszpański albo włoski.

W naszej szkole - oprócz dwóch obowiązkowych języków obcych nowożytnych - chętni uczniowie mają możliwość uczęszczania na zajęcia z trzeciego języka. Jest to język łaciński, zwany też klasycznym. Jego znajomość znacząco poszerza horyzonty i stanowi podstawę do łatwiejszego przyswajania innych języków obcych.

Pamiętajmy, że języka warto uczyć się nie tylko w szkole, ale także w domu - np. przygotowując fiszki ze słówkami czy oglądając filmy z napisami w oryginale.