Jak się przygotować, żeby dostać się na filologię angielską?

14 maj 2018

Podczas rekrutacji na studia na kierunku filologia angielska brana jest pod uwagę przede wszystkim ocena z egzaminu maturalnego z języka angielskiego, ewentualnie również z innych przedmiotów. Abyśmy zostali przyjęci, musimy się zatem w szkole średniej skupić właśnie na nauce języka Szekspira. Obecnie istnieje wiele możliwości, które ułatwią nam przyswojenie nowego słownictwa oraz opanowanie gramatyki na wysokim poziomie. Można chociażby korzystać z różnego rodzaju aplikacji dostępnych w Internecie, które możemy pobrać zarówno na komputery, jak i komórki. Poza tym powinniśmy pamiętać o tym, że rozwój własnych kompetencji językowych jest skuteczny tylko wtedy, gdy uczymy się systematycznie – najlepiej każdego dnia.

Jakie są wymagania na studia?

Warto wiedzieć, że – przykładowo – na Uniwersytecie Jagiellońskim na studia z neofilologii angielskiej pierwszego stopnia zakwalifikują się te osoby, które otrzymały najlepsze wyniki z matur z dwóch grup. Do pierwszej z nich należy angielski, którego waga to 4. W drugiej znajdują się język polski (o wadze 3), język hiszpański, język niemiecki, język francuski, język łaciński i kultura antyczna, język rosyjski oraz język włoski (waga wszystkich języków nowożytnych poza angielskim to 2). Przy czym tylko jeden z przedmiotów z drugiej grupy liczy się w przebiegu procesu rekrutacyjnego. Warto dodać, że oceny z matur z zakresu rozszerzonego brane są pod uwagę w całości, zaś te z przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym dzieli się przez dwa. Komisja rozpatruje tylko wyniki z matur pisemnych.

Jak się uczyć?

Należy podkreślić fakt, że przede wszystkim powinniśmy włożyć wysiłek w przygotowania do lekcji angielskiego w szkole. Nauczyciel bez wątpienia udzieli nam rady na temat tego, jak się uczyć, aby otrzymać najlepsze wyniki z matury. Poza tym każdego dnia znajdźmy czas na to, aby poznawać nowe słówka. W tym celu warto zakupić albo samodzielnie wykonać fiszki, które – dzięki ich niewielkim rozmiarom – zawsze możemy mieć przy sobie. Dobrym pomysłem jest także pobranie na swojego smartfona jednej z wielu aplikacji czy minigier ułatwiających opanowywanie słownictwa. Ponadto czytajmy książki w oryginale i oglądajmy anglojęzyczne filmy, zarówno z angielskimi napisami, jak i bez nich.