Jak rodzice mogą wspierać swoje dzieci w wyborze szkoły średniej?

21 sierpień 2019

Z pewnością dobrym pomysłem jest dzielenie się przez rodziców z dziećmi swoją wiedzą w odniesieniu do możliwości edukacyjnych we współczesnym świecie. Bez wątpienia mogą oni również odegrać ważną rolę wtedy, gdy swoje wsparcie będą okazywać w oparciu o świadomość talentów i zainteresowań swoich córek albo synów. Zresztą równie ważna jest znajomość ich słabszych stron (wszyscy bowiem takie mamy). Na pewno warto zachęcać dzieci do rozwijania się w kierunku, który sprawia im przyjemność - nie należy zaś zmuszać ich do tego, co nie stanowi ich powołania i jest wbrew ich naturalnym predyspozycjom.

Zajęcia dodatkowe

Bardzo ważne jest także realne zapewnienie im możliwości zdobywania kompetencji w dziedzinach, w których chcą się specjalizować. Zapiszmy je np. na dodatkowe lekcje języka obcego, jeżeli zdradzają ambicje o charakterze lingwistycznym. Jednocześnie miejmy na uwadze fakt, że przysłuży im się to również do tego, aby zdały do swojej wymarzonej szkoły średniej - pamiętajmy bowiem, że zarówno wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego, jak i niektóre oceny, są uwzględniane w procesie rekrutacyjnym. Jeżeli więc syn albo córka ma pewne problemy z danym przedmiotem, nie wahajmy się przed zapisaniem go lub jej na korepetycje.

Olimpiady i konkursy przedmiotowe - jakie mają znaczenie podczas rekrutacji do szkół średnich?

Przy okazji należy dodać, że w pierwszej kolejności licea i technika przyjmują laureatów konkursów przedmiotowych oraz finalistów i laureatów olimpiad. Dlatego rodzice mogą wspierać swojej dzieci w tym, aby zwiększyć ich szanse na dostanie się do dobrej szkoły średniej, poprzez zachęcanie ich do uczestniczenia w tego rodzaju sprawdzianach wiedzy.

Świadectwa z wyróżnieniem oraz specjalne osiągnięcia

Trzeba także zaznaczyć, że do kryteriów branych pod uwagę podczas układania list rankingowych zaliczają się też szczególne osiągnięcia zapisane na dyplomie oraz świadectwa z wyróżnieniem. Z jednej strony więc warto motywować uczniów szkół podstawowych, aby uczestniczyli w pewnych nadprogramowych projektach (w tym przypadku ojcowie i matki mogą zresztą realnie okazać swoją pomoc), a z drugiej - nie zapominajmy o tym, aby wspierać swoje dzieci w taki sposób, by osiągały dobre stopnie nie tylko na zajęciach, które interesują ich najbardziej, ale na wszystkich lekcjach.