Jak powinni się uczyć wzrokowcy?

24 styczeń 2018

Wzrokowcy najlepiej przyswajają te informacje, które w pewien dynamiczny i zróżnicowany sposób są wizualizowane, dlatego powinny one być przygotowane tak, aby miały możliwie atrakcyjną formę. Z tego względu wzrokowcom polecane są różne metody skutecznego zapamiętywania, zwłaszcza mind mapy, które rozrysowujemy na kartkach przy użyciu kolorowych flamastrów czy kredek. Znakomitym sposobem uczenia się za pośrednictwem obrazu jest również praca z różnego rodzaju prezentacjami (typu Power Point), z którymi coraz częściej spotykamy się także w szkołach. Do nauki języków warto z kolei korzystać z fiszek. Możemy też grać w specjalne gry komputerowe czy minigierki na smartfonach, które w przystępny sposób pozwalają poznawać nowe słownictwo. Świetnym pomysłem, który łączy naukę z rozrywką, jest oglądanie filmów obcojęzycznych czy popularnonaukowych.

Mind mapy – jak przygotowywać je skutecznie?

Do sporządzenia map myśli najlepiej skorzystać z dużej kartki wielkości A3 (bądź większej). Informacje, które na niej umieszczamy, mogą mieć formę kolorowych napisów albo grafik, które kojarzą nam się z poszczególnymi informacjami. Te ostatnie powinny mieć nietuzinkowy charakter. Dlaczego? Otóż dużo łatwiej zapadają nam w pamięć wyjątkowe, zabawne czy nawet absurdalne przedstawienia niż suche, wyliczone jedna po drugiej dane. Pośrodku kartki zapisujemy (albo przedstawiamy graficznie) temat, od niego zaś odgałęziamy kolejne punkty. Warto rysować różnego rodzaju postaci czy przedmioty, które w jakiś sposób się ze sobą wiążą, dzięki czemu w ciekawy sposób pogrupujemy poszczególne wiadomości.

Notatki, fiszki, filmy

Również nasze notatki w zeszytach powinny być barwne – w tym celu używajmy zakreślaczy i flamastrów. Fiszki nie muszą składać się jedynie z zapisanych wyrazów i zdań - nie wahajmy się przed ich wizualnym przedstawianiem po drugiej stronie karteczek.

Z kolei wiele ciekawych filmów edukacyjnych czy wręcz całych wykładów znajdziemy chociażby na platformie YouTube – szczególnie z takich dziedzin, jak m.in. historia, fizyka czy biologia.