Dlaczego warto brać udział w olimpiadach?

24 lipiec 2020

Branie udziału w olimpiadach przedmiotowych - a także w konkursach przedmiotowych organizowanych pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej - przynosi nam szereg korzyści. Przede wszystkim w ten sposób zyskujemy niepowtarzalną szansę rozwijania naszych umiejętności oraz sprawdzenia ich z dziedziny, w której się specjalizujemy bądź która jest nam bliska. 

Rywalizacja i nowe kompetencje

Wspomniane testy pozwalają nam zmierzyć się z uczniami z różnych szkół. W ten sposób możemy porównać nasze możliwości nie tylko z kolegami z klasy, ale również z reprezentantami innych liceów czy techników. Zwykle przygotowania do olimpiady polegają - obok indywidualnej nauki - na konsultacjach lub grupowych zajęciach dodatkowych z nauczycielem. W ten sposób otrzymujemy wyjątkową szansę doskonalenia naszych kompetencji, które potem przydadzą nam się w innych okolicznościach - podczas matury, na studiach czy w pracy. Przykładowo, nowe konteksty literackie, które poznamy w czasie zgłębiania materiałów wymaganych na olimpiadzie z języka polskiego, będziemy mogli wykorzystać chociażby na wypracowaniu maturalnym.

Umiejętności miękkie

Olimpiada oraz konkursy przedmiotowe dają nam ponadto możliwość nabycia tzw. umiejętności miękkich. Podczas przygotowań do nich uczymy się bowiem zarządzania naszym czasem, dobrej organizacji pracy oraz planowania. Tylko dzięki systematyczności osiągniemy wysokie wyniki - wymaganych informacji nie nauczymy się wszak w jeden wieczór, potrzeba do tego właśnie dobrze sporządzonego harmonogramu, w którym wyszczególnimy kolejne zagadnienia, które przyjdzie nam opanować. Udział w olimpiadzie może również naturalnie wiązać się ze stresem. To doskonała okazja, żeby nauczyć się radzić sobie z nim - umiejętność ta przyda nam się w przyszłości.

Wyjątkowe przywileje

Uczestnicy olimpiady, którzy pod względem uzyskanych wyników znajdą się w czołówce, uzyskają szereg przywilejów. Jeden z najważniejszych stanowić będzie fakt, że w ten sposób zwiększą oni swoje szanse na dostanie się na wymarzony kierunek - oczywiście w przypadku, gdy jest on związany z przedmiotem, którego dotyczyła olimpiada. Wiele uczelni przy tworzeniu listy rankingowej na studia na ich początku umieszcza właśnie laureatów omawianego tutaj sprawdzianu wiedzy. Warto również wiedzieć, że osoby, które znalazły się na wyższych etapach olimpiady, mogą zwykle liczyć na bardzo dobre lub celujące oceny końcowe z określonych zajęć. Dobrym pomysłem jest przystąpienie do olimpiady już w szkole podstawowej. Jej finaliści oraz laureaci - a także laureaci konkursów przedmiotowych sygnowanych przez MEN - są automatycznie przyjmowani do szkół średnich, niezależnie od ich wyników z egzaminu ósmoklasisty.