Czy warto zdecydować się na studia za granicą?

19 czerwiec 2017

Faktem jest, że podjęcie nauki na uniwersytecie z czołówki listy szanghajskiej z pewnością ułatwia rozpoczęcie międzynarodowej kariery. Nawet jednak, jeśli zapiszemy się na studia na mniej prestiżowej uczelni, zdobędziemy niezwykle cenne doświadczenie. Nauczymy się nowego języka i poznamy inną kulturę. Funkcjonowanie w zupełnie odmiennym niż polskie społeczeństwie pozwoli nam zdobyć wiele tzw. umiejętności miękkich, takich jak elastyczność czy zdolność przystosowywania się do nowych warunków, które są niezwykle cenione przez pracodawców. Jeżeli z różnych przyczyn nie interesuje nas odbycie studiów w całości za granicą, rozważmy półroczny bądź roczny wyjazd w ramach programu Erasmus.

Zalety studiów zagranicznych

Dzięki nawet najlepszemu, intensywnemu kursowi nie poznamy języka w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, gdy mieszkamy za granicą. W innym kraju przez cały czas przyswajamy sobie wyrażenia typowe dla codziennej komunikacji, a następnie zaczynamy ich swobodnie używać, przez co z czasem nawet native-speakerzy przestają uważać nas za obcych. Podczas zajęć na studiach opanowujemy z kolei słownictwo typowe dla danej specjalizacji. Zaprocentuje to zarówno w sytuacji, gdy zdecydujemy się kontynuować karierę naukową, jak i w przyszłej pracy zawodowej. Zresztą nauczenie się nowego języka stanowi korzyść samą w sobie – dzięki temu możemy stać się np. tłumaczami. Studia zagraniczne to również możliwość zapoznania się z pewnymi rozwiązaniami naukowymi, metodologicznymi czy technologicznymi nieznanymi w Polsce. Nabycie tego rodzaju doświadczeń sprawi, że już w naszym kraju staniemy się specjalistami w bardzo wąskich dziedzinach, o których będą zabiegać pracodawcy. Absolwenci zagranicznych uczelni generalnie są cenieni na rynku pracy. Wynika to z faktu, że postrzega się je jako osoby otwarte i skłonne to podejmowania nowych wyzwań.

Wady kształcenia się poza krajem

Z pewnością największą trudnością związaną z podjęciem studiów zagranicznych jest fakt, iż musimy za nie często ponosić znacznie większe koszty niż w przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na naukę w Polsce. W naszym kraju nie płacimy za naukę na uczelniach publicznych. Główne wydatki obejmują mieszkanie i wyżywienie. Natomiast np. w Stanach Zjednoczonych musimy również płacić czesne. Pamiętajmy jednak, że wiele uniwersytetów oraz rządów innych państw oferuje stypendia pokrywające opłaty za naukę.