Czy studia humanistyczne są opłacalne?

31 styczeń 2018

Wprawdzie obecnie do najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy należą specjaliści z zakresu programowania i IT czy absolwenci pewnych kierunków ścisłych, nie oznacza to jednak, że studia humanistyczne są nieopłacalne. Pamiętajmy, że powinniśmy rozwijać się w tych dziedzinach, w których jesteśmy dobrzy i które sprawiają nam satysfakcję. Jednocześnie przy wybieraniu kierunku warto zorientować się, jakie specjalizacje z obszarów, który nas interesują, są najbardziej pożądane przez pracodawców, co ułatwi nam później uzyskanie stałego zatrudnienia.

Studia filologiczne – jakie wybrać?

Z pewnością informacja o udokumentowanej znajomości języków zawarta w Curriculum Vitae znaczy obecnie wiele. Tym lepiej więc, jeżeli jesteśmy absolwentami jednej z filologii. Dobry pomysł stanowi nauka nie tylko najbardziej popularnych języków, ale również tych bardziej niszowych czy wręcz egzotycznych. Do najpopularniejszych kierunków w ostatnich latach należą chociażby filologia szwedzka oraz chińska (sinologia). Szwecja to zamożny kraj, z którym Polska na znaczące kontakty ekonomiczne. Chiny stanowią natomiast drugą największą gospodarkę światową po Stanach Zjednoczonych i znajomość języka używanego w Państwie Środka pozwoli nam znaleźć pracę w wielu międzynarodowych firmach. Niezmiennie warto także studiować filologię angielską czy niemiecką, a także np. czeską (wiele przedsiębiorstw poszukuje osób znających ten język). Główne branże, w których sprawdzają się absolwenci wspomnianych kierunków, to e-commerce, marketing, PR i reklama, księgowość, administracja. Poza tym filolodzy mogą być nauczycielami oraz tłumaczami.

Humaniści cenieni są za umiejętności miękkie

Pracodawcy preferują humanistów ze względu na ich szeroką wiedzę o świecie oraz pewne umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów czy zdolności komunikacyjne i adaptacyjne. Dlatego nie wahajmy się brać udziału w różnego rodzaju inicjatywach wybiegających poza standardowy tok studiów, np. w międzynarodowych wymianach studenckich, które pozwolą nam wyrobić w sobie wspomniane cechy.