Czy matura w liceum jest obowiązkowa?

25 marzec 2020

Dzięki ukończeniu liceum ogólnokształcącego uzyskujemy wykształcenie na poziomie średnim. Otrzymanie pozytywnych ocen na świadectwie w ostatniej klasie umożliwia nam też przystąpienie do matur. Przy czym należy podkreślić fakt, że zdawanie egzaminu dojrzałości nie jest obowiązkowe. Większość uczniów decyduje się jednak na podejście do niego ze względu na szereg korzyści, jakie może nam to przynieść.

Nie trzeba, ale warto

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że na to, czy posiadamy świadectwo maturalne, zwracają uwagę pracodawcy. Stanowi ono gwarancję pewnych wszechstronnych umiejętności z wielu dziedzin oraz potwierdzenie naszych kompetencji lingwistycznych, które są obecnie bardzo cenione na rynku pracy. Należy bowiem wiedzieć, że do obligatoryjnych przedmiotów maturalnych, które zdajemy, zalicza się egzamin pisemny oraz ustny z wybranego języka obcego nowożytnego. Najwięcej osób decyduje się w tym przypadku na angielski, nie jest to jednak jedyna możliwość. Uzyskanie świadectwa dojrzałości pozwala nam także kontynuować naukę na studiach wyższych. Wynika to z faktu, że w Polsce głównym - i często jedynym - kryterium kwalifikacyjnym na studia stanowią oceny z matur.

Przygotowanie do matury

Do egzaminu dojrzałości warto zacząć się przygotowywać z dużym wyprzedzeniem. Nawet już w pierwszej, ewentualnie drugiej klasie liceum zaleca się określić to, w jakiej dziedzinie będziemy chcieli się specjalizować, ponieważ zobowiązani będziemy do wyboru przynajmniej jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wcześniej powinniśmy też wiedzieć, na jakie studia - w przypadku, gdy będziemy chcieli je podjąć - będziemy zdawać. Jak już zostało wspomniane, podczas rekrutacji na większość kierunków brane są pod uwagę wyniki matur. Co więcej, egzaminy z zakresu rozszerzonego liczą się na uczelniach w większym stopniu niż te z podstawowego.

Jakie przedmioty są obowiązkowe na maturach?

Otóż konieczne jest przystąpienie do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym z matematyki, języka polskiego oraz wspomnianego języka obcego nowożytnego. Ponadto uczniowie, którzy uczyli się w szkołach bądź też w oddziałach, gdzie prowadzone były zajęcia z języków mniejszości narodowych, zdają egzamin właśnie z jednego z nich. Wszyscy absolwenci szkół średnich są sprawdzani także w formie ustnej z języka obcego nowożytnego oraz z języka polskiego. Warto też wiedzieć, że na wielu kierunkach istnieje zasada, iż laureaci olimpiad z określonych przedmiotów umieszczani są na początku list rankingowych (niezależnie od wyników matur). Jeżeli więc chcemy ułatwić sobie zadanie i zostać przyjęci na studia w pierwszej kolejności, jeszcze podczas nauki w liceum spróbujmy swoich sił w jednym ze wspomnianych powyżej sprawdzianów wiedzy.