Codzienna nauka - ile czasu jej poświęcić?

12 wrzesień 2017

Najlepszym sposobem na to, aby osiągać wysokie wyniki w szkole, a jednocześnie mieć pewność, że zdobyta wiedza pozostanie długo w naszej pamięci, jest codzienne, regularne poświęcanie czasu nauce. W praktyce jednak nie powinno chodzić o to, aby po prostu przez wiele godzin każdego dnia powtarzać informacje zapisane w zeszytach czy zawarte w podręcznikach. Nie – po pierwsze, wskazane jest robić sobie przerwy, po drugie zaś, należy wiedzieć, o jakich porach i w jaki sposób uczymy się najbardziej efektywnie.

Funkcjonowanie mózgu a koncentracja

Nasz mózg osiąga wysoką koncentrację po około pięciu-dziesięciu minutach przetwarzania wiadomości. Każdy z nas zna ten proces z własnego doświadczenia – początkowo łatwo się rozpraszamy, następnie zaś zaczynamy być coraz bardziej skupieni. W pewnym momencie może być nam trudno przerwać naukę nawet na chwilę. Ten stan trwa około godziny.

Później ponownie – tak jak na samym początku – zaczynamy się dekoncentrować. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nie uczyć się na siłę. Z badań poświęconych pracy mózgu wynika, że po około godzinie zaleca się zrobić sobie kilkuminutową (nawet dziesięciominutową) przerwę. Tego typu regeneracja ułatwi nam dalsze przyswajanie informacji.

Przedstawiony powyżej sposób postępowania możemy wyobrazić sobie jako trójkąt, którego kolejne wierzchołki to: rozgrzewka – efektywna nauka – przerwa. Podczas nauki każdy z tych punktów powtarzamy cyklicznie.

Organizacja czasu

Przestrzegajmy godzin, które zaplanowaliśmy na naukę. Na początku każdego tygodnia zapisujmy w kalendarzu – mającym formę zeszytu albo aplikacji na smartfonie – kiedy poświęcimy czas danemu przedmiotowi. Organizację czasu ułatwiają nam telefony, gdyż możemy ustawić w nich opcję przypominania.

Mnemotechniki i pory dnia

Nie marnujmy naszego czasu na bierne powtarzanie wiadomości. Zastosujmy jedną z mnemotechnik, czyli metod skutecznego zapamiętywania, taką jak mapy pamięci czy pokój rzymski. Ustalmy także, o jakich porach dnia – zgodnie z naszym indywidualnym zegarem biologicznym – łatwiej nam przychodzi nauka. Z czasem pozytywne efekty naszej pracy na pewno się pojawią.